A talajközeli ózon (O3)

talajközeli ózon

A talajközeli ózon

Az ózon három oxigénatomból álló molekula. A közvélemény elsősorban a sztratoszférikus ózont ismeri, melynek hatása kifejezetten pozitív, hiszen kiszűri a napból érkező káros UV sugárzás jelentős részét. Az ózon azonban megtalálható a földfelszín közelében, ahol hatása egyértelműen negatív. Káros a növényzetre és az emberi egészségre is.

Mi a forrása?

A talajközeli ózon egy része a sztratoszférából származik, másik jelentős része azonban helyben a felszín közelében, a troposzférában jön létre. Fontoslátni hogy közvetlen ózonkibocsátás nincs, ez a szennyezőanyag más légszennyezőanyagok átalakulásával jön létre, éppen ezért másodlagos szennyezőnek nevezzük.
A talajközeli ózon keletkezése a nitrogén-monoxid (NO) kibocsátásához köthető. Ezt a szennyezőt a gépkocsik, a fűtés és tüzelés során bocsátja ki az ember. A nitrogén-monoxid aztán a légkörben un. szerves gyökök jelenlétében oxidálódik és nitrogén-dioxid jön létre (NO2). A szerves gyökök a kipufogógázok szénhidrogénjeiből, szén-monoxidból, és a növényzet kibocsátásából állnak rendelkezésre. A nitrogén-dioxid aztán a nap sugárzásának hatására elbomlik nitrogén-monoxiddá (NO) és atomos oxigénné (O). Ez az atomos oxigén aztán a légkörben lévő oxigén (O2) molekulákkal egyesül ózonná (O3). Fontos látni tehát, hogy az ózon keletkezéséhez több tényező is szükséges. Először is elsődleges szennyezőanyag kibocsátás (nitrogén-monoxid, és szerves gyökök), másodszor pedig napsütés.
Amikor reggel a városban megindul a forgalom először nitrogén-monoxid, és szén-monoxid jut a légkörbe. Ezek folymatosan alakulnak át nitrogén-dioxiddá, majd a napsugárzás erősödésével talajközeli ózonná. Az ózonkoncentráció a déli órákban éri ela maximumát.. Késő délután a forgalom erősödésével újra több nitrogén-monoxid és szén-monoxid jut a légkörbe, de az ózon koncentrációja már nem nő, mert a napsugárzás ekkor már nem elegendő.
Az ózon a légkörből a napsugárzás és különböző reakciók vonják ki a légkörből.

A talajközeli ózon egészségügyi hatása

Az ózon izgatja a szemet és a légzőszervek nyálkahártyáját, súlyosbítja a krónikus betegségeket, elsősorban a hörghurutot és az asztmát. Súlyosbítja a pollenallergiát, és a légzőszervek gyulladását is kiválthatja. Az Európai Bizottság CAFE jelentése szerint évente átlagosan mintegy 40 ezer idő előtti halálozást okoz Európa-szerte az ózonszennyezettség. Fontos hangsúlyozni, hogy az ózon számos más, igen veszélyes légszennyezőanyag jelenlétét is jelzi (pl. peroxi-acetil-nitrát) a légkörben.

Egyéb hatások

Az ózon rendkívül káros a növényzetre, károsítja annak leveleit. A magas talajközeli ózon koncentráció súlyosbítja a savas esők, a savas ülepedés hatását is.

Kik a legveszélyeztetettebbek?

A legveszélyeztetettebbek a gyermekek, az asztmában, és a valamilyen egyéb légúti megbetegedésben szenvedő gyermekek és felnőttek. Továbbá a keringési betegségekben szenvedők. Veszélyezett csoport a kültérben nehéz fizikai munkát végző emberek is.

Magyarországi helyzet

A talajközeli ózon hazánkban is egyre több problémát okoz, a nyári hónapokban nem ritka az ózon határérték felett koncentrációja. Ennek oka elsősorban a növekvő gépkocsi forgalomban keresendő.

Határértékek

A határértékek az ózon esetében az un. napi 8 órás mozgó átlagkoncentrációk maximumára határozták meg. Ez azt jelenti, hogy meg kell keresni egy napon belül azt a 8 órás időszakot amikor az órás átlagok összeges maximális. A határérték 120 mikrogramm/m3. Az ózonra vonatkozóan un. ökológiai határérték is megállapításra kerül, a növényzetre gyakorolt hatások miatt.

2 thoughts on “A talajközeli ózon (O3)

  1. Mi a helyzet az ozon generatorokkal?
    Azt allitjak, hogy jotekony a levegore nezve, ugyanis a bakteriumokhoz, virusokhoz kapcsolodnak egy O atommal, igy azokat eloxidaljak, es mellette marad a tiszta O2.
    Tehat az ozon semlegesit barmit vagy csak artalmas?

  2. Baromság!!!

    Az ózon az ami a füst és légszennyező anyagokat roncsolva (oxidálva) semlegesíti.
    Nem igaz, hogy ez okozza a szmogot. Éppen ennek köszönhető, hogy a szmog megszűnik. Ha nem volna a földünknek ez a tisztító mechanizmusa, már megfulladtunk volna a tűzhányók kibocsátotta és az általunk termelt füstben. Ez annyira logikus, hogy nem értem hogy lehet beadni az embereknek, hogy az ózon ártalmas. Persze nagy koncentrációban mérgező (akár csak az alkohol és a dohány is)de ilyen koncentráció a természetben nem fordul elő.
    Nagy teljesítményű ózon generátorral, zárt helységben lehet termelni veszélyes töménységű ózont. A fertőtlenítést ezért üres helyiségben végezzük. Kis koncentrációban egyenesen egészséges (akár az alkohol – pld. sör, bor).
    Már az ókorban rájött és leírta Paracelsus: A gyógyszer és a méreg között csak a mennyiség a különbség:„Dosis sola facit venenum.”
    „A mennyiség teszi a mérget.” (Kis adagban gyógyszer, nagy adagban méreg.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Nitrogén-dioxid
Légszennyezők

Nitrogén-oxidok

Nitrogén-oxidok (NOx), és nitrogén-dioxid Nitrogén-oxidoknak nevezzük a nitrogénnek (N) oxigénnel (O) alkotott vegyületeit. Köznapi értelemben nitrogén oxidok (NOx) alatt leginkább a nitrogén-oxidot (NO) és nitrogén-dioxidot (NO2) értjük. A légszennyezés mérésénél is ezen vegyületek mérése történik. A légkörben még ezeken túl a dinitrogén-oxid fordul elő (N2O).  Nitrogén-dioxidok létrejötte A nitrogén oxidok hő hatására jönnek létre. A […]

Read More
Formaldehid
Légszennyezők

Formaldehid

Szúrós szagú, könnyezésre ingerlő gáz, nagyon reakcióképes, sósavval reagálva bizonyítottan humán rákkeltő bisz(klorometil)–éter keletkezik. Használja a bőr, textil, vegyipar, a papíripar, bútorgyártás. Fertőtlenítőszernek is használják. A levegő fő szennyezői a nagy tüzelőberendezések, kőolaj-finomítók, gépjárművek; beltérben a dohányzás, műanyaghabok, bútorlapok. Magas koncentráció esetén légzési nehézségek, tüdővizenyő jelentkezhet. Humán daganatkeltő hatása korlátozottan bizonyított orrüregi, orrgarati rákok vonatkozásában, […]

Read More
Kén-dioxid
Légszennyezők

Kén-dioxid (SO2)

Kén-dioxid (SO2), és a savas ülepedés A kén-dioxid színtelen, mérgező gáz. Az egyik legveszélyesebb légszennyező anyag. Légzőszervi megbetegedéseket okozhat és a savas ülepedés, közismertebb nevén savas esők fő okozója. Jellemző szaga van, és vízzel érintkezve kénessavvá alakul. A levegőben szulfáttá alakulva un. másodlagos részecskéket alkot, amelyek az aeroszol részecskék meghatározó eleme. Mi a forrása? A […]

Read More