A biomassza és hatása a légszennyezésre

biomassa

Napjainkban az emberiség energiaszükséglete egyre nő, miközben a nem megújuló energiaforrások kifogyóban vannak. Ez az ellentmondás ráirányítja figyelmünket a megújuló energiaforrásokra, melyek közül most a biomasszát vizsgáljuk meg közelebbről. Mi a biomassza, hogyan áll Magyarország a biomassza-előállítás és –felhasználás terén, és milyen hatásai vannak a biomasszának a környezetszennyezésre, azon belül is a légszennyezésre?

Ma már mindenki előtt világos, hogy ez a nagyfokú energiaigény, amely az emberiséget jellemzi, nem tartható fenn a jelenlegi formában, hiszen óriási mértékben terheli a környezetünket. A nagyfokú környezetterhelés azonban nem végezhető bármeddig, előbb-utóbb mindenkinek be kell látnia, hogy a folyamatot vissza kell fordítani, hiszen ha így marad, akkor annak beláthatatlan következményei lesznek.

Éppen ezért irányul mind a környezetvédők, mind néhány ország vezetésének figyelme a környezetkímélő, megújuló energiaforrások felé. Ma az energiaforrások kétfélék lehetnek: megújulók és fosszilis vagy nem megújuló energiaforrások. A nem megújuló energiaforrások közé soroljuk a kőszenet, a földgázt, az uránt vagy a barnaszenet, míg a megújulók közé tartozik a napenergia, szélenergia, vízenergia, a geotermikus energia és a biomassza is. A Föld lakóinak addig a pontig kellene mind gondolkodásban, mind kivitelezésben eljutni, hogy a nem megújuló energiaforrásokat helyettesítse a megújulókkal, hogy Földünk hosszú távon élhető és fenntartható legyen. Ezzel megoldódna az üvegházhatású gázok kibocsátásának problémája is.

Szomorú tény, hogy az Európai Unióban ma még a megújuló energiafelhasználás csupán 5,3 %-os, és 2020-ra el kellene érni a 20 %-ot.

 

A biomassza

 

Az energetikai célra felhasználható biomasszát szerves anyagok, hulladékok, vagy a közvetlenül erre a célra termesztett növényi nyersanyagok alkotják. Ide tartozik a szalma, kukoricaszár, napraforgó, repce, faapríték, fanyesedék, fűrészpor, vagy az energetikai célra ültetett növények: akác, nyárfa, fűzfa, stb., és ide tartozik az állati eredetű trágya, az állattartás melléktermékei, a kommunális hulladék szerves része.

A fent felsoroltak, összefoglaló nevén a biomassza energiaforrásként hasznosítható, kétféle módon: közvetlen elégetéssel hő- és villamos energia termelésére, és levegő kizárásával erjesztve biogáz előállítására. Ha levegő jelenlétében kerül erjesztésre, akkor jármű üzemanyagot is lehet belőle előállítani. A fás és lágyszárú növényeket, melyeket közvetlenül erre a célra termesztettek, aprítani, brikettálni illetve pelletálni szükséges ahhoz, hogy felhasználhatók legyenek. A biomassza feldolgozáshoz erre szakosodott cégek gyártanak brikettáló gépeket, pelletáló rendszereket illetve aprítógépeket.

 

A biomassza előnyei

 

A biomassza már önmagában azzal, hogy megújuló energiaforrás számos előnnyel bír. Nagy előnye tehát, hogy folyamatosan megújul, hasznosítása pedig a légköri szén-dioxid mennyiségének szinten tartásával megoldható. Használatával megmaradnak az ásványkincsek és a nem megújuló energiahordozókhoz képest kisebb a káros anyag kibocsátás. A kutatások szerint a biomassza elégetésekor csak éppen annyi szén-dioxid keletkezik, amennyit az elégetett növények a fotoszintézis során elhasználtak, így egy lehetséges alternatívát jelent a szén-dioxid kibocsátás mérséklésére.

 

Hátrányok

 

A biomasszán alapuló villamos energia előállítás ma még igen költséges, és a biomassza erőműveket a legjobb lenne a biomassza források közvetlen közelében megépíteni, hogy a szállítás költségei és környezetterhelése kiküszöbölhető legyen. A biomassza előállítása ugyanazokon a területeken folyik, ahol az élelmiszert is megtermeljük, így aggályos az élelmiszerek előállítása és az élelmiszerárak szempontjából is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

KÖZLEMÉNY

Kedves Látogatóink! Ahogy Önök is tapasztalták az utóbbi időben, kb. 8-10 hónapja egyre akadozottabban működött az oldalunk, többször láthatták, ahogy jelezték is nekünk, hogy nem frissülnek a légszennyezettségi adatok. Ennek oka, ahogy már a korábbi közleményünkben is leírtuk, hogy az állami hivatalos adatok elérhetősége technikai akadályokba ütközött, ezért közvetlenül a magyar hivatalos oldalról nem tudjuk […]

Read More
légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

Oldalunk ÚJRA FRISSÜL!

Kedves Látogatóink! Oldalunk a mai naptól (2022.06.14.) újra friss légszennyezettségi adatokat közöl, és rendszeresen frissül. Köszönjük a sok-sok kedves érdeklődést, az eddigi türelmüket és a megértésüket! További jó hírünk a győrieknek, hogy ezentúl Győr adatainál Győr adatait fogják látni, nem pedig Gyóró települését 🙂 KORÁBBI HÍREINK: 2022.06.08. Jelenleg úgy néz ki, hogy találtunk megoldást arra, […]

Read More
Főhírek Legfrissebb hírek

Kevesebb fajlagos kibocsátás, de több autó? Mi az igazság?

Egyre többet hallani arról, hogy az autóipar zöldül. De valóban igaz ez. Ha fajlagosan alacsonyabb is a kibocsátás, ne-e került egyre több autó az utakra? Ennek a témakörnek jártunk utána. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) adata szerint 2000-ben egy átlagos személyautó 172 g szén-dioxidot jutatott a légkörbe megtett kilométerenként. Ez az érték 2018-ra 120 g/CO2/km-re […]

Read More