Egészségkárosító a légszennyezettség Európában

Az Európai Unióban a városi lakosság 90%-a van kitéve az egyik legkárosabb légszennyező anyag hatásainak az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által veszélyesnek ítélt mértékben. Ez az eredménye a legutóbbi európai levegőminőség értékelésnek, amelyet az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) tett közzé.

Európában a járművek, az ipar, a mezőgazdaság és az otthonok is hozzájárulnak a légszennyezéshez. Annak ellenére, hogy az elmúlt évtizedekben néhány szennyezőanyag kibocsátását visszafogták, és így a koncentrációjuk is csökkent, a jelentés azt mutatja, hogy Európában a légszennyezettség problémája messze nem megoldott.

A kibocsátás mértéke nem az egyetlen faktor, amely meghatározza a levegőben lévő szennyezőanyagok koncentrációját. Ebben szerepet játszanak további tényezők is, mint az időjárás, a levegőben lezajló kémiai folyamatok és a szennyezőanyagok átkerülése Európán kívüli területekről. Ennek köszönhető, hogy a kibocsátás csökkentése nem mindig egyenlő a szennyezőanyag koncentrációjának csökkenésével.

Két jellemző szennyezőanyag, a szálló por és a talajközeli ózon továbbra is felelőssé tehetők mint a légzési problémák, a szív- és érrendszeri megbetegedések és a rövidebb élettartam forrásai.

2009 és 2011 között a városi lakosság akár 96%-a volt kitéve a finom szálló por (PM2.5) WHO irányelveket meghaladó koncentrációjának, és akár 98%-uk volt kitéve az ózon (O3) WHO irányelvek feletti koncentrációjának. Ugyanakkor az uniós jogszabályok által kitűzött határértékeket meghaladó mennyiségű szennyezőanyagok az uniós polgárok csak kisebb hányadára, mindössze 1/3-ára voltak hatással. Az EU-s határértékek és célok bizonyos esetekben kevésbé szigorúak, mint a WHO irányelvek.

A jelentés azt is megállapítja, hogy már nem csupán a városokról kell szót ejteni, sajnos egyes vidéki területeken is jelentős mértékű a légszennyezés.

El kell ismerni azonban, hogy több sikertörténet is létezik a légszennyező anyagok kibocsátásával kapcsolatban. Például az erőművekből, iparból és közlekedésből származó kén-dioxid kibocsátás csökkent az elmúlt évtizedben, és ezzel együtt csökkent a veszélyeztetettség is. Az ólmozott benzin kivonásával pedig csökkent az ólom koncentrációja, amelyről egyébként megállapították, hogy befolyásolja a neurológiai fejlődést.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Egészség Főhírek

Biztosítás légszennyezés okozta egészségkárosodásra?

Egyre többet hallunk manapság a rossz levegőminőségről, és ahogy haladunk előre az időben, a helyzet nem hogy javulna, egyre rosszabb lesz. A nagyvárosok levegője – hazánkban főleg a téli időszakban – rendkívül egészségtelen, és a helyzet egyre csak romlik. De mit tehetünk mi? Hogyan védhetjük ki az egészségkárosodásunkat? Létezik-e egyáltalán olyan biztosítás, mely a környezeti […]

Read More
avarégetés
Egészség Környezet-egészség

Ne égesse el a lehullott leveleket, komoly légszennyezést okoz!

Beköszöntött az ősz, erre nem csak az egyre hűvösebbé váló reggelekből következtethetünk, hanem abból is, hogy egyre többször érzünk maró füstöt a családi házas, kertes övezetek környékén. Sajnos, sokan még mindig az égetést választják az őszi lomb, zöld hulladék megsemmisítésére, amivel komolyan veszélyeztetik a környéken élők egészségét. Pedig létezik szelídebb mód is az avar eltüntetésére, […]

Read More
csipkebogyós étel a szmog ellen
Egészség

Jó receptekkel a szmog ellen!

Kevesen tudják, de az étkezés kihat a tüdő és a légzőszervek állapotára is. Így egy-egy jó recepttel a téli-nyári szmog egészségkárosító hatása is mérsékelhető. A fenti állítást számos kutató megerősítette az Egyesült Államokból például a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) is hangsúlyozza ennek szerepét a légszennyezettség elleni küzdelemben. De lássuk sorra! A Kaliforniai Egyetem kutatója Dr. Tappel […]

Read More