Elég gyakran szellőztetsz?

beltéri légszennyezettség

A fűtési szezonban sajnos eléggé hajlamosak vagyunk arra, hogy ritkábban és rövidebb időre tárjuk ki az ablakokat, hiszen „bejön a hideg”, és máris didergünk. Azonban arra kevesen gondolunk, hogy ez a szokás igen sok szempontból káros lehet mind az egészségünk, mind a lakás higiéniája tekintetében.

Kialakulhat a penész a nedvesebb helyeken, romlik a levegő minősége, és súlyos esetekben a bútorok és a textíliák is „magukba szívják” ezt a kellemetlen, állott szagot, levegőt. A por apró szemcséi is megteszik a hatásukat – hiszen ha porszívózunk is rendszeresen, a por egy része akkor is csak felkavarodik, de nem szellőzik ki, nem szűnik meg a forrás. Ez különösen a házipor-allergiában szenvedőknek kellemetlen, nekik bizonyára nem ismeretlen a tüsszögés olyan helyen, ahol nem takarítanak megfelelően.

Mit tehetünk annak érdekében, hogy a lehetőségekhez képest mindig tiszta és friss levegő töltse meg a lakást?

A takarítás módszere az egyik legfontosabb a téma tekintetében. Lehet, hogy néhányan csak legyintenek erre, de az egyik legszámottevőbb dolog a sorrend – nem mindegy ugyanis, mivel kezdjük a nagytakarítást. Első sorban fontos megemlíteni, hogy igazi nagytakarítást (tehát szekrényürítés, bútortologatás ésatöbbi), érdemes évente kétszer, de legalább egyszer végezni. Így nem csak, hogy pár nap alatt végzünk a teljes lakással (persze alapterülettől és berendezéstől függően), de megszabadulunk olyan limlomoktól is, amiknek egyszerűen már nem vesszük hasznát. Érdemes a pókhálózással kezdeni, és mindig fentről lefelé haladni a portalanítással! A függönyöket is szedjük le, és amíg tart a munka, mossuk ki őket a terítőkkel, egyéb textilekkel, kárpitokkal együtt. Fontos, hogy mindent letörölgessünk nedves ronggyal és valamilyen koncentrátummal, melynek portaszító hatása van (az összetevőkről ne feledkezzünk meg, érdemes áttekinteni ezeket is, nehogy allergiás reakció lépjen fel a szer használatakor). Ha már minden pormentes, akkor jöhet a porszívózás. Nagyon fontos, hogy előtte alaposan ürítsük ki a porzsákot és a szokásosnál alaposabban igyekezzünk porszívózni, olyan helyeken is érdemes, ahova ritkán jut el a szívófej (ágy és szekrény mögött, párkány alatt, radiátor mögött, stb.) Ezután (de a legjobb, ha már közben is) jöhet az ablaknyitás – szellőztessünk egy nagyot, lehetőleg csináljunk kereszthuzatot, hogy a friss levegő minél inkább átjárja a lakást. Mossunk fel, rakjuk fel a függönyöket (az sem baj, ha még nedvesek, ha nem muszáj őket vasalni, így szépen formára fognak száradni), végül pedig a textilek, esetleg a levehető bútorkárpitok kerüljenek a helyükre.

Ha fennáll az esélye annak, hogy allergiás reakció alakulhat ki az egyszerű por hatására, érdemes minél kevesebb dísztárggyal és úgy általánosságban „porfogóval” körbevenni magunkat. A legjobb, ha csak a legszükségesebb tárgyakra szorítkozunk, és olcsó, de mégis dekoratív laminált padlót rakatunk le – ezzel a néhány praktikával minimalizálhatjuk a porallergia okozta kellemetlenségeket!

Felmerülhet a kérdés, hogy szmogos időszakban hogy szellőztessünk? Nos erre a legjobb időpont, amikor rövid időre kisüt a nap, ilyenkor ugyanis elindul a szennyezőanyagok elkeveredése, és talajközelben javul a levegő minősége.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

KÖZLEMÉNY

Kedves Látogatóink! Ahogy Önök is tapasztalták az utóbbi időben, kb. 8-10 hónapja egyre akadozottabban működött az oldalunk, többször láthatták, ahogy jelezték is nekünk, hogy nem frissülnek a légszennyezettségi adatok. Ennek oka, ahogy már a korábbi közleményünkben is leírtuk, hogy az állami hivatalos adatok elérhetősége technikai akadályokba ütközött, ezért közvetlenül a magyar hivatalos oldalról nem tudjuk […]

Read More
légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

Oldalunk ÚJRA FRISSÜL!

Kedves Látogatóink! Oldalunk a mai naptól (2022.06.14.) újra friss légszennyezettségi adatokat közöl, és rendszeresen frissül. Köszönjük a sok-sok kedves érdeklődést, az eddigi türelmüket és a megértésüket! További jó hírünk a győrieknek, hogy ezentúl Győr adatainál Győr adatait fogják látni, nem pedig Gyóró települését 🙂 KORÁBBI HÍREINK: 2022.06.08. Jelenleg úgy néz ki, hogy találtunk megoldást arra, […]

Read More
Főhírek Legfrissebb hírek

Kevesebb fajlagos kibocsátás, de több autó? Mi az igazság?

Egyre többet hallani arról, hogy az autóipar zöldül. De valóban igaz ez. Ha fajlagosan alacsonyabb is a kibocsátás, ne-e került egyre több autó az utakra? Ennek a témakörnek jártunk utána. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) adata szerint 2000-ben egy átlagos személyautó 172 g szén-dioxidot jutatott a légkörbe megtett kilométerenként. Ez az érték 2018-ra 120 g/CO2/km-re […]

Read More