Fényszennyezés

A légkört szennyezése nem merül ki csupán a légszennyező anyagokban. Ma már a éjszakai légkör fénnyel való szennyezése is egyre nagyobb probléma, ami komoly egészségügyi következményekkel is jár.

Mi az a fényszennyezés?

Fényszennyezésnek nevezzük a nem megfelelő irányba, és nem megfelelő időben eljutó mesterséges fényt. A kicsit nehezen értelmezhető meghatározás mögött azt a jelenséget értjük, hogy a mesterséges fények egyre zavaróbbakká váltak civilizált életmódunk miatt. A fényszennyezésnek komoly egészségügyi, és környezeti hatásai vannak.

A fényszennyezés egészségügyi hatásai

A fényszennyezés igazából akkor került a figyelem középpontjába, amikor annak káros egészséghatására fény derült. Az elveszett csillagos égbolt látványa bár sokakat érintett, kevésbé kavarta fel a kedélyeket, mint az egészségügyi kockázatok.
Az éjszakai fény ugyanis erősen hat a szervezet melatonintermelésére. Ez a hormon felelős a napi ritmusunkért, és az éjszakai jó alvásért, az éjszakai fény pedig drasztikusan csökkentheti a melatonintermelődést. A melatonin nem csak antioxidáns, hanem onkosztatikus hormon is, amelynek alacsony koncentrációja a daganatok fejlődését segíti elő.
A melatonint elsőként Aaron Lermer fedezte fel, 1958-ban, néhány évtizeddel később pedig elkezdtek sorakozni a tudományos eredmények a melatonin egészséghatásáról. A 2000-es években japán kutatók mutatták ki, hogy már 2-300 Lux erősségű megvilágítás is képes csökkenteni a melatonin szintjét (a közvetlen napfény akár 100 ezer lux erősségű is lehet!).
További kutatások bizonyították, hogy éjszakai műszakban dolgozó nőknél, megnövekedett a mellrák előfordulásának gyakorisága, és az is közismert tény, hogy a vakok esetében jelentősen alacsonyabb a daganatos megbetegedések előfordulása

Környezeti hatások

De természetesen nem csak káros egészséghatások léteznek, hanem a ökológiai károkat is okozhat a fényszennyezés. A éjszakai mesterséges fény megjelenésével ugyanis, az emberhez hasonlóan az állatok bioritmusa is felborulhat és gátolhatja a tájékozódást is. Szintén komoly problémát jelent, hogy a fényszennyezés egyértelmű jele az energiapazarlásnak.
Az a fény, ami a légkörben megjelenik, az nem a megvilágítandó tárgyra jut, hanem szétszóródik a légkörben. A 2004-es energiaárrobbanást követően egyre több ország és város ismeri fel, hogy a fényszennyezés nem csak esztétikai probléma, hanem gazdasági kérdés is.

A fényszennyezés csökkentése

Ma már számtalan lehetőség áll rendelkezésre a fényszennyezés csökkentésére. A Philips LumiMotion lámpái például egy alacsony energiatakarékos üzemmódba üzemelnek mindaddig, amíg mozgást nem érzékelnek az optikai érzékelők, ekkor fényesebbre vált a lámpa, majd ha elhaladt a járókelő, ismét takarékosabb üzemmódba váltanak. Szintén jelentős energiamegtakarítást és fényszennyezés csökkenést eredményezhetnek a jól megválasztott izzók, lámpák (halogén, LED, stb.) mind a lakásokban, mind a külterületen.

Csillagos-égbolt Parkok

Magyarországon is egyre jobban tért hódít a fényszennyezés elleni küzdelem. Ennek köszönhetően alakul meg először a Zselicben, majd a Hortobágyon Magyarország két Csillagos Ég Parkja, a nemzeti Parkok mintájára.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

KÖZLEMÉNY

Kedves Látogatóink! Ahogy Önök is tapasztalták az utóbbi időben, kb. 8-10 hónapja egyre akadozottabban működött az oldalunk, többször láthatták, ahogy jelezték is nekünk, hogy nem frissülnek a légszennyezettségi adatok. Ennek oka, ahogy már a korábbi közleményünkben is leírtuk, hogy az állami hivatalos adatok elérhetősége technikai akadályokba ütközött, ezért közvetlenül a magyar hivatalos oldalról nem tudjuk […]

Read More
légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

Oldalunk ÚJRA FRISSÜL!

Kedves Látogatóink! Oldalunk a mai naptól (2022.06.14.) újra friss légszennyezettségi adatokat közöl, és rendszeresen frissül. Köszönjük a sok-sok kedves érdeklődést, az eddigi türelmüket és a megértésüket! További jó hírünk a győrieknek, hogy ezentúl Győr adatainál Győr adatait fogják látni, nem pedig Gyóró települését 🙂 KORÁBBI HÍREINK: 2022.06.08. Jelenleg úgy néz ki, hogy találtunk megoldást arra, […]

Read More
Főhírek Legfrissebb hírek

Kevesebb fajlagos kibocsátás, de több autó? Mi az igazság?

Egyre többet hallani arról, hogy az autóipar zöldül. De valóban igaz ez. Ha fajlagosan alacsonyabb is a kibocsátás, ne-e került egyre több autó az utakra? Ennek a témakörnek jártunk utána. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) adata szerint 2000-ben egy átlagos személyautó 172 g szén-dioxidot jutatott a légkörbe megtett kilométerenként. Ez az érték 2018-ra 120 g/CO2/km-re […]

Read More