Fűts helyesen!

füstölő kémény

Az őszi-téli időszak – leginkább a vidéki településekre jellemző – legnagyobb környezetvédelmi problémája a légszennyezés magas szintje, amit bizonyos időjárási helyzetek csak tovább fokoznak. Ezekben a hónapokban a levegő szennyezése legnagyobb részben a lakossági kibocsátásból származik. Ugye Önt is zavarja az esti órákban mindent elborító erős füst? Cikkünkben a fűtés helyes módjára és a légszennyezés egészségügyi kockázataira hívjuk fel figyelmüket.

 

Helytelen fűtés, házi szemétégetés

 

A vidéki településeken, így környékünkön is tapasztalhatjuk az ősztől tavaszig terjedő időszak esti óráiban az erős, mindent beterítő füstöt, melyet kedvezőtlen időjárási körülmények között még fokozottabban tapasztalhatunk. Sajnos országos jelenség, hogy részben tudatlanságból, részben anyagi indokok miatt egyre több háztartási hulladék végzi a kályhákban és a kazánokban, aminek füstje nem csak erősen légszennyező, de súlyos egészségügyi kockázatokat is rejt magában.

 

Jelenleg 1,3 millió háztartásban fűtenek szilárd tüzelőanyaggal, mint amilyen a tűzifa és a szén, ezekkel akkor fűtünk helyesen, ha a tűzifa száraz (10-20%-os víztartalom) és jó hatásfokon ég el, ekkor a legkevesebb a légszennyező anyagok kibocsátása. Tilos elégetni a festett, lakozott fákat, a bútorlapot, a feleslegessé vált ruhákat, cipőket, a műanyagokat (műanyag játékok, PET palackok), a gumihulladékot, mert ezek elégetésekor a bennük lévő mérgező vegyületek (korom, nehézfémek, szén-monoxid, nitrogén-oxidok, kén-dioxidok és ezek elegye) a levegőbe és a hamuba kerülnek és mind közvetlenül (belélegezve), mind közvetetten károsítják az egészségünket!

 

Egészségügyi kockázatok – időzített bomba

 

Ha a fent említett anyagok közül bármelyiket elégetjük, akkor olyan anyagok kerülnek a levegőbe, amelyek bizonyítottan rákkeltő hatásúak, idegrendszert, immunrendszert, hormonrendszert károsítanak, növelik az olyan betegségek kockázatát, mint a szívinfarktus, az agyvérzés, és a szív- és érrendszeri megbetegedések. Hozzájárulnak a légzőszervi megbetegedések kialakulásához és súlyosbodásához, a hormonháztartás rendellenességeihez, meddőséget, impotenciát okozhatnak.

 

Kutatók úgy számolják, hogy Európában éves szinten mintegy 600 ezer ember idő előtti halálához járul hozzá a légszennyezés magas szintje, hazánkban mintegy 8-14 ezer főre becsülik az idő előtti halálesetek számát évente, melyek a légszennyezettségre vezethetők vissza.

 

A háztartási szemét elégetésekor még egy további problémával is számolnunk kell: a belélegzett káros anyagokon túl, a talajba kerülve a növényeken és állatokon keresztül bekerülnek a táplálékláncba, ott feldúsulnak, így hosszú távon is kifejtik káros hatásukat, további kockázatokat jelentve az egészségünkre nézve.

 

Ne égesd el!

 

A háztartási hulladékoknak nem a kályhákban van a helye. Összetételét tekintve, mintegy 30%-a szerves anyag (zöldség- és gyümölcshulladék, falevél, stb.), mely kiválóan komposztálható, és felhasználható kertünk talajának javítására. Ma már a legtöbb településen elérhető a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés, használjuk ki ennek előnyeit: a papír, műanyag, üveg hulladékot gyűjtsük szelektíven!

3 thoughts on “Fűts helyesen!

  1. Olyan sokszor írják le, hogy mivel szennyezik a
    levegőt, hogy már szerintem ez is környezetszennyező!!! A fa, a szén, de talán minden égés szennyez, talán csak a TISZTA ÉGÉS
    NEM!!! Miért nem arról írnak,hogyan kell fűteni,hogyan nincs füst, hogyan nincs mérgezés vagy robbanás!!! Egy környezetvédőnek ez lenne a feladata, nem azt szajkózni, amit már sokszor leírtak! A FA és a SZÉN, égése során valóban szennyez, de ha FŰTÜNK velük, nem szennyeznek! Hogyan keletkezik a szennyezés? Úgy, hogy a kazánon a kelleténél lényegesen több levegőt engedünk, vagy tolunk át ventilátorral, de a helyes mértéket nem ismerjük, pedig pofon egyszerű!!!!
    Minden tüzelőnek van energiája, sokan számolnak ezzel, mégsem jó!!! Miért? Ha egy
    szénatomhoz, adok egy oxigént, akkor kaptam egy szén energiát, CO-t, ha ezer szénatomhoz kell oxigént adni, azt már könnyebb megsaccolni, mert az égésnek KÉK lángja lesz, tehát a keverési arány jó!!!! Van azonban még egy dolog, a CO – 605°C-on robban, tehát kell egy katalizátor, ami előbb meggyújtja, ekkor
    GYORS-ÉGÉSSEL, biztonságosan, tisztán elég!!!
    KÖRNYEZETSZENNYEZÉS nélkül, a gyújtó gáz neve
    HIDROGÉN, ami ugyanúgy keletkezik a vízből, mint a CO a szénből és szekunder levegővel
    égethető el, mint ahogy a primerrel képződik!
    Többen akik látták a fűtésem és csak ámultak!!
    Ez a kis láng fűt? Megmutattam, hogy hűteni is tud, ha atomok ütköznek, fokozzák a HŐT,
    márpedig a CO2 és a NITROGÉN ezt teszi!!!
    Azt mondja az egyik, ez kis PAKS? Igen, hasonló!!!!

  2. A következő energiatermelés, az atomerőmű,
    hátránya viszont, hogy felépítése, lebontása, a sugárzó anyagok tárolása, veszélyessége miatt, ma már nem annyira gazdaságos, kiegészítő kis erőművekre van szükség, amivel a fogyasztókhoz a termelés egyensúlyát megtarthassák!!!
    A fa és a jobb szenek, gyorsan égnek, a kazánokban tiszta égésükre idő nincs, sőt az
    energia felhasználására, nagy felvevő felület szükséges, ha a kazán jó hatásfokkal dolgozik,
    vagy puffertartály, ami veszteséges, amit ugyan támogatnak napelemekkel, vagy más módon,
    amik még teljesen nem forrottak ki!!
    Környezeti hatásuk, a szálló por miatt, egészségre káros, koronavírussal együttműködve
    életveszélyes!!!!
    Gázok, nagyrészt szakaszosan üzemelnek, kísérletek folynak, a kondenzációs kazán jó
    duma, van aki elhiszi, de a plusz páratartalom
    és köd víztartalma miatt bonyolult szabályozást igényel!!!!!
    Az ingyen energiák, van hogy sokat termelnek, amit el kell raktározni, vagy el kell engedni, az elektromos autók akkumulátorai ebben segítenének, de az infrastruktúra költséges!!!
    Sok lehetőség van a fejlesztésre, de azt sem
    szabad elfelejteni, a benzint és más kőolaj
    termékeket hasznosítanunk kell!
    A CO2 végtermék, mégis a kazánban újra melegítve, a nitrogénnel fokozza a hőt, ha úgy vesszük újra hasznosítjuk, ki tudja hányszor!!
    A németek a nitrogént, az amerikaiak a CO2-t
    vonták ki az erőművekből, mind a kettő gyengébb lett!!!!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

KÖZLEMÉNY

Kedves Látogatóink! Ahogy Önök is tapasztalták az utóbbi időben, kb. 8-10 hónapja egyre akadozottabban működött az oldalunk, többször láthatták, ahogy jelezték is nekünk, hogy nem frissülnek a légszennyezettségi adatok. Ennek oka, ahogy már a korábbi közleményünkben is leírtuk, hogy az állami hivatalos adatok elérhetősége technikai akadályokba ütközött, ezért közvetlenül a magyar hivatalos oldalról nem tudjuk […]

Read More
légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

Oldalunk ÚJRA FRISSÜL!

Kedves Látogatóink! Oldalunk a mai naptól (2022.06.14.) újra friss légszennyezettségi adatokat közöl, és rendszeresen frissül. Köszönjük a sok-sok kedves érdeklődést, az eddigi türelmüket és a megértésüket! További jó hírünk a győrieknek, hogy ezentúl Győr adatainál Győr adatait fogják látni, nem pedig Gyóró települését 🙂 KORÁBBI HÍREINK: 2022.06.08. Jelenleg úgy néz ki, hogy találtunk megoldást arra, […]

Read More
Főhírek Legfrissebb hírek

Kevesebb fajlagos kibocsátás, de több autó? Mi az igazság?

Egyre többet hallani arról, hogy az autóipar zöldül. De valóban igaz ez. Ha fajlagosan alacsonyabb is a kibocsátás, ne-e került egyre több autó az utakra? Ennek a témakörnek jártunk utána. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) adata szerint 2000-ben egy átlagos személyautó 172 g szén-dioxidot jutatott a légkörbe megtett kilométerenként. Ez az érték 2018-ra 120 g/CO2/km-re […]

Read More