Veszélyben vagy?

A légszennyezésre leginkább érzékenyek emberek

Légúti vagy keringési megbetegedésben szenvedők

Azok az emberek, akik valamilyen légúti megbetegedésben szenvednek érzékenyebbek a légszennyezésre. Ide tartoznak az asztmások, a krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvedők, de ide tartoznak a tüdőrákkal, tüdőtágulattal küzdők, a krónikus bronchitisben (hörghurut) szenvedők, stb. A keringési megbetegedésekben érintettek is érzékenyebbek a légszennyezésre. Ide tartoznak a koszorúér-betegséggel, szívelégtelenséggel, vagy korábbi szívinfarktussal küzdők, a szívritmus-zavarokban szenvedők, stb. A cukorbetegek szintén érzékenyebbek a légszennyezésre, mivel ők nagyobb valószínűséggel küzdenek keringési problémákkal is.
A légszennyezés nehezítheti a légzést, súlyosbíthatja a meglévő légúti vagy keringési tüneteket, sőt szívrohamot is előidézhet.

Fiatal gyermekek

A gyermekek szintén a légszennyezésre érzékenyek csoportjába tartoznak, mert súlyukhoz képest sokkal több levegőt lélegeznek be, mint a felnőttek. Gyors anyagcseréjük és még fiatal immunrendszerük is védtelenebbé teszi őket a légszennyező anyagokkal szemben.

Az idősek

Az idősek szintén érzékenyebbek a légszennyezéssel szemben, mert általában gyengébb a tüdejük, a szívük és az immunrendszerük. Fokozza a kockázatot, hogy lehetséges, hogy rejtett, nem diagnosztizált légúti vagy keringési megbetegedésben is szenvednek.

A kemény fizikai munkát végzők

Azok az emberek, akik sportolnak, vagy nehéz fizikai munkát végeznek a szabad levegőn, szintén a veszélyeztetettek közé tartoznak, mivel mélyebben és gyakrabban vesznek levegőt, így több légszennyező anyag jut el a tüdejükbe.

És a többiek
Amikor sok légszennyező anyag van a levegőben nem csupán az érzékenyek fedezhetnek fel magukon a légszennyezésre utaló tüneteket.

Milyen tünetekre lehet számítani?
A légszennyező anyagoknak való kitettség sokféle tünetet okozhat. A tüdő- vagy szívproblémákkal küzdők a tünetek gyakoribbá vagy hevesebbé válását vehetik észre, vagy hogy gyakrabban kell gyógyszereket szedniük.

Azok az emberek, akik egyébként egészségesek, az alábbi tüneteket észlelhetik magukon:
– szemirritáció
– fokozott nyálkaképződés az orrban és a torokban
– köhögés
– légzési nehézség különösen testmozgáskor

A betegségben szenvedők az alábbi tüneteket észlelhetik:
– az asztmában vagy COPD-ben szenvedők: erősebb köhögés, zihálás, rövid légzés, váladékozás
– szívproblémákkal küzdők: légszomj, boka és lábdagadás
– szívritmus zavarokkal küzdők: szívritmuszavar, kótyagosság
– koszorúér-betegségben szenvedők: fokozottabb fájdalom a mellkasban vagy karban

Becsülje meg saját érzékenységét!

Figyelmeztetés! Konzultáljon orvosával és kövesse annak utasításait az alábbi eszköz ennek csupán kiegészítésére szolgál.

Hogyan érzi magát, amikor nagy a légszennyezés? Ha nem tud rá válaszolni, kövesse ezt a honlapot rendszeresen, és amikor magas légszennyezettséget mutat, figyeljen teste jelzéseire!

1. Vegye figyelembe a korát, egészségügyi állapotát, a kint végzett tevékenység nehézségét. Amennyiben az alábbi csoportok valamelyikébe tartozik, akkor fokozottabban érzékeny a légszennyezésre:
– fiatal gyermek
– idős személy
– légúti és szívbetegségekben szenvedők ( asztma, COPD, tüdőtágulat, hörghurut illetve szívelégtelenség, szívritmuszavar, szívroham, koszorúér-betegség, stb.)
– a szabad levegőn nehéz fizikai munkát végzők (pl.: sportolók, munkások)

2. A fenti tényezőket figyelembe véve megbecsülheti, hogy mennyire érzékeny a légszennyezésre:
– nagyon érzékeny: gyakori és komoly tünetek, akár már alacsonyabb légszennyezés mellett is
– mérsékelten érzékeny: az erősen és enyhén érzékeny között
– enyhén érzékeny: enyhe és nem gyakori tünetek , csak magas légszennyezettség esetén

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rólunk és honlapunkról

Mi ez?

Hasznosnak találja az aktuális légszennyezettséget bemutató oldalunkat? Kérjük, segítse munkánkat! –          Írja meg véleményét az info@legszennyezes.hu címre! –          Hogyan tehetnénk érthetőbbé, szemléletesebbé? Mi hiányzik, mi fölösleges? –          Látogassa oldalunkat minél sűrűbben, így az oldal idővel fenntarthatóvá és fejleszthetővé válik 

Read More
Rólunk és honlapunkról

Határértékek

  Légszennyező anyag [CAS szám] Határérték [mg/m3] Veszélyességi fokozat  órás  24 órás  éves határérték tűréshatár határérték tűréshatár Kén-dioxid [7446-09-5]  250 a naptári év alatt 24-nél többször nem léphető túl  50% amely 2001. I. 1-jétől évenként egyenlő mértékben csökken, és 2005. I. 1-jére eléri a 0%-ot  125 a naptári év alatt 3-nál többször nem léphető túl […]

Read More
Rólunk és honlapunkról

Egészség

SZÁLLÓ POR (PM10)  egészséghatása A kültéri levegő szálló por tartalmának hosszú távú hatásai a következők: a várható élettartam jelentős csökkenése a szív- és érrendszerei, a légzőszervi betegségek, valamint a tüdőrák miatti halálozás növekedése következtében. A halálozás növekedése mellet egyre több bizonyíték van arra is, hogy a megnövekedett szálló por koncentráció növeli a keringési és légzőszervi […]

Read More