Gumihulladékok és abroncsok égetése. Ne tedd!

gumiabroncsok égetése

Egyre több lakossági megkeresést kapunk, azzal kapcsolatban, hogy a településen valakik vélhetően gumihulladékot égetnek. Ennek környezeti és főként egészségügyi következményeit jártuk egy kicsit körbe.

A gumiégetés környezeti hatásai

Az Amerikai Környezetvédelmi Ügynökség 1997-ben egy tanulmányt tett közzé (Air Emissions from Scrap Tire Combustion), amelyben részletesen ismerteti, a nyílt színi gumiabroncs égetés környezeti kockázatait. A lakossági kazánokban történő gumiégetés hasonló hatásokkal jár.

A gumiabroncsok égetése közben nagyon sokféle légszennyező anyag kerül a levegőbe, ezek között mutagén és rákkeltő szennyezőanyagok is találhatóak. Milyen szennyezőanyagokkal lehet számolni?

Kis méretű szilárd szennyezőanyagok, közismert nevükön „szálló por”. A szálló por károsítja a légzőszerveket, szív- és érrendszeri megbetegedéseket okozhat, és bizonyítottan nincs olyan alacsony koncentráció amely alatt ne jelentkezne káros hatás.
Ezen túlmenően szén-monoxid, kén-dioxidok, nitrogén monoxidok, mind mérgező vegyületek,amelyek koncentrációját jogszabályok is meghatározzák és egyes településeken mérőműszerek mérik a mennyiségüket a levegőben.

Ezek mellett olyan szennyezőanyagokkal is számolni kell, a policiklikus aromás szénhidrogének, amelyek daganatkeltő hatásúak, a dioxinok és furánok, amelyek nem csak rákkeltő hatásúak, de születési rendellenességet is okozhatnak.

A továbbiakban: benzol, hidrogén-klorid, poliklórozott bifenilek, és számos nehézfém, mint az arzén, a nikkel, a higany, króm, vanádium és cink. A nehézfémek közül több rákkeltő hatású, vagy az idegrendszert károsítja, így okozhatnak viselkedési zavarokat, Iq csökkenést egyebek mellett.

A gumiabroncsok égetése okozhat rövid és hosszú távon is káros egészségügyi hatásokat a környező lakosságnak. Az expozíció, azaz a szennyezőanyagoknak való kitettség ideje és koncentrációja alapján jelentkezhet szem- és bőrirritáció, légzőszervi panaszok (köhögés, nehézlégzés, asztmaroham), idegrendszeri problémák, és daganat. A légszennyező anyagok a magzatot is károsíthatják születési rendellenességeket előidézve.

A gumihulladék égetése közben keletkező látható füstcsóvát mindenképpen kerüljük el, mert itt nagyon magas a szennyezőanyagok koncentrációja, de a káros anyagok a látható füstcsóva feloszlása után is jelen vannak a környező levegőben. A szennyezőanyagok kiülepedhetnek a talajra is, amely a növényeknek keresztül szintén bejuthat az emberi szervezetbe.

Mit tehetünk a használt gumiabronccsal?

Magyarországon évente mintegy 40 ezer tonna gumihulladék keletkezik (forrás: www.gumidirekt.hu) ezek hasznosítása még mindig nem teljesen megoldott. Ha háztartásunkban gumihulladék keletkezik, azt leadhatjuk gumi és autószervizekben (sajnos helyhiány miatt nem mindenhol veszik át), de országszerte több vállalkozás is foglalkozik gumihulladékok gyűjtésével, átvételével.

A gumiabroncsok hasznosításának legjobb módja az anyagában történő hasznosítás, például útalapban, vagy ütésgátló felületekben. Ismeretes még a használt gumiabroncsok égetése is, cementgyárakban és hulladékégető művekben, de a légszennyezése probléma, a korszerű szűrőberendezések ellenére itt is fennáll, ezért környezeti szempontból az anyagában történő hasznosítás mindenképpen kedvezőbbnek tekinthető.

One thought on “Gumihulladékok és abroncsok égetése. Ne tedd!”

  1. Kérdésem a használt autógumival kapcsolatban.
    Ültetni szeretnék bele. Például epret vagy bármilyen más konyhanövényt.Szeretném tudni,hogy ez ilyen formában veszélyes vagy nem?Fogyasztható a növény amit beleültetek vagy nem? Ismerősök közül valaki azt mondta,hogy veszélyes ő nem enné meg a növényt.
    Szeretném egy hozzáértő véleményét megtudni ezzel kapcsolatban.
    Szeretném különböző színűre festeni,milyen festékkel lehet?Mi az ami nem káros a szervezetre?/rövid és hosszú távon sem./

    Előre is köszönöm a válaszát.
    Tisztelettel Balogh Ágnes

    2014.05.25.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

KÖZLEMÉNY

Kedves Látogatóink! Ahogy Önök is tapasztalták az utóbbi időben, kb. 8-10 hónapja egyre akadozottabban működött az oldalunk, többször láthatták, ahogy jelezték is nekünk, hogy nem frissülnek a légszennyezettségi adatok. Ennek oka, ahogy már a korábbi közleményünkben is leírtuk, hogy az állami hivatalos adatok elérhetősége technikai akadályokba ütközött, ezért közvetlenül a magyar hivatalos oldalról nem tudjuk […]

Read More
légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

Oldalunk ÚJRA FRISSÜL!

Kedves Látogatóink! Oldalunk a mai naptól (2022.06.14.) újra friss légszennyezettségi adatokat közöl, és rendszeresen frissül. Köszönjük a sok-sok kedves érdeklődést, az eddigi türelmüket és a megértésüket! További jó hírünk a győrieknek, hogy ezentúl Győr adatainál Győr adatait fogják látni, nem pedig Gyóró települését 🙂 KORÁBBI HÍREINK: 2022.06.08. Jelenleg úgy néz ki, hogy találtunk megoldást arra, […]

Read More
Főhírek Legfrissebb hírek

Kevesebb fajlagos kibocsátás, de több autó? Mi az igazság?

Egyre többet hallani arról, hogy az autóipar zöldül. De valóban igaz ez. Ha fajlagosan alacsonyabb is a kibocsátás, ne-e került egyre több autó az utakra? Ennek a témakörnek jártunk utána. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) adata szerint 2000-ben egy átlagos személyautó 172 g szén-dioxidot jutatott a légkörbe megtett kilométerenként. Ez az érték 2018-ra 120 g/CO2/km-re […]

Read More