Itt a szmog – mit tehetünk egyénileg?

avarégetés

Ma megjelentek az első szmogról szóló hírek a híradásokban, amely ráirányítja a figyelmünket a téli időszak talán legnagyobb – egészségünket is veszélyeztető – problémájára: a szmogra, légszennyezésre.
Néhány pontban összefoglaljuk, hogy egyéni szinten mi mindent tehetünk azért, hogy ne nőjön a légkörben a káros szennyező anyagok mennyisége. Lehet, hogy kis lépések ezek, vagy úgy gondolod, te azzal a kis égetéssel nem ártasz, pedig a sok kicsiből jön össze a nagy egész, csak együtt tehetünk azért (is), hogy tiszta levegőt lélegezzünk be!

Avarégetés helyett…

Hazánkban igen elterjedt, hogy ősszel elégetjük a kertben összegyűjtött száraz faleveleket, zöldhulladékot, faágakat, gazokat, stb. Pedig ez igen csak káros a környezetre és az emberek egészségére is. Az elégetett zöld hulladék ugyanakkor égetés előtt sok értékes anyagot tartalmaz, így duplán, triplán butaság elégetni. Égetés helyett mindent komposztálhatunk, így az értékes anyagokból humusz lesz, amivel pótolhatjuk a földünkben a kivont anyagokat. Így megmarad a körforgás, és ezt a következő években gazdag terméssel hálálja meg a földünk. Ezzel szemben égetéskor, főleg, ha nem tökéletes az égés, káros anyagok szabadulnak fel, amelyek nagy pusztítást tudnak végezni: például keletkezhet szén-monoxid, szálló por, nitrogén-oxidok, rákkeltő szénhidrogének, és még sorolhatnánk. Sokan ellenérvként hozzák fel, hogy a kártevők csak égetéssel pusztulnak el teljes bizonyossággal, ám ez nem igaz. Mivel a komposztálás során hő keletkezik, ezért a komposztban is elpusztulnak a kártevők, és ha biztosra szeretnénk menni, akkor engedjük ki a baromfikat a kertre, ilyenkor ősszel már nem tesznek kárt benne, és szépen összeszedegetik a kártevőket és azok lárváit.

Az avar égetésének lehetőségét egyébként minden település helyi rendeletben szabályozza, és azt csak nagykorú személy végezheti. Fel kell előre készülni arra, ha a tűz esetleg tovább terjedne, és minden olyan eszközt a tűz közelébe kell készíteni, amivel mindez megakadályozható. Néhány önkormányzat az égetést előzetes bejelentéshez köti, amelyet a tűzoltóság felé köteles megtenni az, aki ilyen tevékenységet kíván végezni. Akik megszegik a helyi szabályozásban előírtakat, ötvenezer forinttól ötszázezer forintig terjedő pénzbírságra is számíthat. De ne feledjük, mindez a mi egészségünk érdekében történik.

Minden melegít, ami éghető?

Sajnos vidéken – elsősorban a szegényebb társadalmi sorban élők körében – igen elterjedt ez a szemlélet, vagyis mindegy, mit égetünk, az meleget ad. Így sötétedés után már nem érdemes a falvakban sétálni, mert sötétebbnél sötétebb (és károsabbnál károsabb) füstöket láthatunk kiszállni a kéményeken. Ma sokan elégetik a szemetet, a ruhákat, a műanyag flakonokat, és elképzelni sem tudjuk, még mi mindent, és sajnos ezeket a rétegeket hiába figyelmeztetnénk a környezet- vagy légszennyezés káros hatásaira. Az otthoni hulladékégetésnek pedig nagyon sok káros hatása van, a műanyagok égetésekor például – mivel tökéletlen az égés – fokozott koromképződéssel kell számolnunk, amely a légkörbe jutva magas légszennyezettséget okoz.

Ha tehetjük, tudatosítsuk ezeket az emberekben, juttassuk el az információkat minél több emberhez, hiszen sokszor hallottuk, de örök igazság: „A Földet nem nagyapáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön”.

2 thoughts on “Itt a szmog – mit tehetünk egyénileg?

  1. Példátlan felelőtlenség a magyar emberekkel szemben,hogy – BUDAPEST KIVÉTELÉVEL – IMMÁR HÁROM HÓNAPJA NEM KÖZLIK A VIÉKI VÁROSOK LEVEGŐMINŐSÉGÉT!Véleményem szerint Pécs adatai minden kritikus határértéket rendszeresen meghaladnak!

  2. A LIGNIT az oka!!!! A LIGNIT, a ZÖLD SZÉN!!!
    Bármivel TÜZELNEK, mind légszennyező anyag, ami
    az energiák megsemmisítését jelenti, pocsékolás!
    Persze ezt már beivódott az agyakba, az OK a SZÉN!!!! A környezetszennyezőbb FA ajánlása
    tovább tart, de a sok lomot el kell adni, aztán
    ha mindenki ráállt, megszüntetik!!!
    Budapest és a városok, falvak, házak által kibocsátott környezetszennyezés, csak szénfűtéssel oldható meg!!! FŰTÉSSEL!!!!
    Persze tanácsot adni, betokosodott embereknek
    nehéz, pláne, ha még elérhetőségük sincs, ne hogy a „tudományukba” beavatkozzon valaki, ami
    még jottányit sem vitt előre!!! Ez a
    KÖRNYEZETVÉDELEM? VÉDELME!!!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

KÖZLEMÉNY

Kedves Látogatóink! Ahogy Önök is tapasztalták az utóbbi időben, kb. 8-10 hónapja egyre akadozottabban működött az oldalunk, többször láthatták, ahogy jelezték is nekünk, hogy nem frissülnek a légszennyezettségi adatok. Ennek oka, ahogy már a korábbi közleményünkben is leírtuk, hogy az állami hivatalos adatok elérhetősége technikai akadályokba ütközött, ezért közvetlenül a magyar hivatalos oldalról nem tudjuk […]

Read More
légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

Oldalunk ÚJRA FRISSÜL!

Kedves Látogatóink! Oldalunk a mai naptól (2022.06.14.) újra friss légszennyezettségi adatokat közöl, és rendszeresen frissül. Köszönjük a sok-sok kedves érdeklődést, az eddigi türelmüket és a megértésüket! További jó hírünk a győrieknek, hogy ezentúl Győr adatainál Győr adatait fogják látni, nem pedig Gyóró települését 🙂 KORÁBBI HÍREINK: 2022.06.08. Jelenleg úgy néz ki, hogy találtunk megoldást arra, […]

Read More
Főhírek Legfrissebb hírek

Kevesebb fajlagos kibocsátás, de több autó? Mi az igazság?

Egyre többet hallani arról, hogy az autóipar zöldül. De valóban igaz ez. Ha fajlagosan alacsonyabb is a kibocsátás, ne-e került egyre több autó az utakra? Ennek a témakörnek jártunk utána. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) adata szerint 2000-ben egy átlagos személyautó 172 g szén-dioxidot jutatott a légkörbe megtett kilométerenként. Ez az érték 2018-ra 120 g/CO2/km-re […]

Read More