Kén-dioxid (SO2)

Kén-dioxid

Kén-dioxid (SO2), és a savas ülepedés

A kén-dioxid színtelen, mérgező gáz. Az egyik legveszélyesebb légszennyező anyag. Légzőszervi megbetegedéseket okozhat és a savas ülepedés, közismertebb nevén savas esők fő okozója. Jellemző szaga van, és vízzel érintkezve kénessavvá alakul. A levegőben szulfáttá alakulva un. másodlagos részecskéket alkot, amelyek az aeroszol részecskék meghatározó eleme.

Mi a forrása?

A kén-dioxidok természetes forrása a vulkánok, óceánok, erdőtüzek. Az emberi kibocsátásban legjelentősebb szerepet a szén és olaj elégetése játszik (erőművekben, háztartásokban), de jelentős a kén-savgyártás, kohászat, elemi kén feldolgozásának szerepe is.

Kén-dioxid egészségügyi hatása

A kén dioxid légzőszervi megbetegedéseket okozhat, mint amilyen például a hörghurut. Irritálja az orr nyálkahártyáját, a légcsövet, a tüdőt a szemet. Súlyos esetben okozhat asztma-szerű reakciót, reflexes gégegörcsöt és légzésbénulást.

Egyéb hatások

A kén-dioxid vízzel érintkezve kénsavvá alakul, és a savas „esők” kialakulásáért felelős. Ez nagyban kihat az ökoszisztémára, és a jelentős erdőpusztulást eredményezett. A tavak savasodása jelentős halpusztulásokat és több helyütt a puhatestűek szinte teljes pusztulását okozta. A lénsav szerepet játszik az épületek korroziójában, műemlékeket veszélyeztet.

Kik a legveszélyeztetettebbek?

A legveszélyeztetettebbek a gyermekek, az asztmában, és a valamilyen egyéb légúti megbetegedésben szenvedő gyermekek és felnőttek.

Magyarországi helyzet

Magyarországon a rendszerváltást megelőző években a kén-dioxid szennyezés komoly légszennyezési probléma volt. Azóta a vezetékes gáz bevezetése, az ipari szerkezetváltás miatt lényegesen javult a helyzet.

Határértékek

A korábbi években gyakran előfordult határérték túllépés, de ma már a fent leírt fejleményeknek köszönhetően lényegesen csökkentek a mért koncentrációk. A kénsav ökológiai határértékkel is bír, amely alacsonyabb az egészségügyi határértéknél. Ennek oka, hogy a kén-dioxid akár jóval kisebb koncentrációban is károsíthatja a környezetet, ökoszisztémát, amikor az emberi egészség esetében még nincs jelentős hatás.

4 thoughts on “Kén-dioxid (SO2)

  1. A lignittel fűtést hibáztatják a Sajó völgy légszennyezése miatt, miközben leginkább fával
    tüzelnek! A lignit tiszta égése közben, egyrészt a kevés szén felhasználás miatt, másrészt a tárolás ideje alatt csökken a kéntartalom, ami a levegőbe kerülhet!! A lignit égésének mennyiségét, elgázosításával csökkenthetjük, igaz megfelelő kazán kereskedelemben nem kapható, így a környezetszennyezés nagyobb!!!!

  2. A ként sok mindenre használják, például a boros hordók fertőtlenítésére, érdekes ez egyetlen környezetvédőt sem irritál?

  3. Érdekes, amikor a boroshordókat kénezik, vagy a csavarokat a betonba rögzítették, ként alkalmaztak, ezért senki sem háborodott fel,
    viszont a szén minimális elégethető kéntartalma miatt, zúgolódnak a környezetvédők és tüzelnek fával, amiben sokkal több a káros anyag, csak a szálló port említem!!!!!
    Sajó völgyben jobb lenne a tiszta égésű lignit, mint a gyorsan, tökéletlenül égő fa!!!!!!!

  4. Csak megkérdezném? Ha a koronavírus kedveli a fa szálló porát, ha szénre váltanánk, tiszta égésre,
    akkor a koronavírus a sósavat kedvelné meg?
    Az erdők égése számtalan helyen, bizonyosan több kárt okoz és hoz hasznot a vírusnak, nekünk ezt a rossz tüzelésekkel, nem kellene támogatni!!!!
    Na mindegy, már sokan feszegették az iskolai végzettségem, van de az csak papír, a tudást a későbbiekben kell megszerezni, nem süket dumák szajkózásával!!! Nem vagyok ZÖLD, sem
    KÖRNYEZETVÉDŐ, csak azt mondom akkor ültessenek fát, ha már nem szennyezik a levegőt!!!!!!!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

talajközeli ózon
Légszennyezők

A talajközeli ózon (O3)

A talajközeli ózon Az ózon három oxigénatomból álló molekula. A közvélemény elsősorban a sztratoszférikus ózont ismeri, melynek hatása kifejezetten pozitív, hiszen kiszűri a napból érkező káros UV sugárzás jelentős részét. Az ózon azonban megtalálható a földfelszín közelében, ahol hatása egyértelműen negatív. Káros a növényzetre és az emberi egészségre is. Mi a forrása? A talajközeli ózon […]

Read More
Nitrogén-dioxid
Légszennyezők

Nitrogén-oxidok

Nitrogén-oxidok (NOx), és nitrogén-dioxid Nitrogén-oxidoknak nevezzük a nitrogénnek (N) oxigénnel (O) alkotott vegyületeit. Köznapi értelemben nitrogén oxidok (NOx) alatt leginkább a nitrogén-oxidot (NO) és nitrogén-dioxidot (NO2) értjük. A légszennyezés mérésénél is ezen vegyületek mérése történik. A légkörben még ezeken túl a dinitrogén-oxid fordul elő (N2O).  Nitrogén-dioxidok létrejötte A nitrogén oxidok hő hatására jönnek létre. A […]

Read More
Formaldehid
Légszennyezők

Formaldehid

Szúrós szagú, könnyezésre ingerlő gáz, nagyon reakcióképes, sósavval reagálva bizonyítottan humán rákkeltő bisz(klorometil)–éter keletkezik. Használja a bőr, textil, vegyipar, a papíripar, bútorgyártás. Fertőtlenítőszernek is használják. A levegő fő szennyezői a nagy tüzelőberendezések, kőolaj-finomítók, gépjárművek; beltérben a dohányzás, műanyaghabok, bútorlapok. Magas koncentráció esetén légzési nehézségek, tüdővizenyő jelentkezhet. Humán daganatkeltő hatása korlátozottan bizonyított orrüregi, orrgarati rákok vonatkozásában, […]

Read More