A LED technológiával működő utcai lámpák növelik a fényszennyezést?

Egy tanulmány szerint igen, sőt még az alvást is megzavarhatják. A kanadai főváros, Ottawa példáján vizsgáljuk meg ezt közelebbről.

Ottawa 700 utcai lámpát cserélt le a Carling utcában LED (light-emitting diode – fénykibocsátó dióda) technológiára, ami teljesen megváltoztatta az utca éjszakai képét, a csillagokra való rálátást és talán még az alvást is megzavarhatja.

Robert Dick, az Ottawai Egyetem fizikusa szerint, aki régóta szószólója a sötétebb égboltot kívánó, fényszennyezés ellen tüntetőknek, az új LED utcai lámpák több fényszennyezést okoznak, mint a korábbiak. Szerinte a LED technológia hideg, kemény fénye vakítóbb, mint a hagyományos technológia és az utcai lámpák most nagyon világosak is. Valamint – teszi hozzá – „a fehér színt nagyon rossz használni. A fény kék összetevője, a spektrum rövid hullámhosszú része (a fehér fény alkotója) sokkal több fényt szór, akár oda is, ahová mi nem szeretnénk.” Ugyanez a helyzet a ledfalakkal és a sportban használt eredményjelzőkkel is, ám most az utcai világítás fényszennyezését vizsgáljuk meg közelebbről.

Ha felnézünk az égre, azt látjuk, hogy a LED technológia mellett az égbolt sokkal sötétebb, ám ez nem azt jelenti, hogy kevesebb a fényszennyezés. Robert Dick szerint mindennek az az oka, hogy a LED lámpák ragyogóbban világítanak. Vagyis – elvileg – fölfelé nem engednek annyi fényt. De azok a LED-ek, amelyek nagyon fényesen világítanak a szembe, arra késztetik a szemünket, hogy összehúzzuk a szivárványhártyát, emiatt látjuk az eget sötétnek. Bár úgy néz ki, hogy az ég sötét, ám mégsem látunk egyetlen csillagot sem. Ez amiatt van, hogy a szem nem képes érzékelni őket kicsi pupillával.

Ez a mindennapi életben is probléma lehet. A forgalmazott LED lámpák nagyon fehér fényűek, vagyis több kék fényösszetevőt tartalmaznak, mint a hagyományos izzók. A fehér fény, illetve annak a kék összetevője hatással van a napi életritmusra is, a szervezetünk ébrenlét-alvás ciklusára. A Royal Ottawa Pszichológiai Egészségügyi Centrumának tudósai már 2012-ben leírták, hogyan befolyásolja az agyat a kék-fehér fény (amely a számítógépekben és a mobiltelefonokban is megtalálható) és hogyan befolyásolja az alvás képességét. A melegebb színek, amit például a gyertyafényben vagy a tűz fényében látunk, nem befolyásolják ezt a képességet. A legszennyezes.hu is írt már a fényszennyezés egészségünkre gyakorolt hatásáról, amelyet itt olvashatnak el.

Felmerül a kérdés, vajon melyik a jó technológia például az utcai világítás tekintetében? Hiszen a régi, hagyományos utcai lámpák nagy nyomású nátriummal működtek, melyek nagyon jók voltak, de kiöregedtek. Az új nátrium-lámpák mellett érvel például Robert Dick, aki szerint ezek jók a szemnek, és most már versenyképesek a LED-del energiahasználatban. A LED technológiájú lámpák is használhatók, ha több sárga komponenst tartalmaznak, mint fehéret, de ilyet nem nagyon lehet ma még a kereskedelemben kapni.

Természetesen Robert Dick véleményével nagyon sokan vitatkoznak. Egy feljegyzés szerint a LED-ek a „sötét égbolt barátai”, mivel kevesebb fényt bocsátanak ki oldalra vagy fölfelé. Nem elhanyagolható tény, hogy a LED-ekkel egy város éves szinten nagyon sok pénzt és energiát takarít meg. És ez a mai gazdasági világválsággal terhelt korunkban sok önkormányzat számára nem elhanyagolható szempont.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

KÖZLEMÉNY

Kedves Látogatóink! Ahogy Önök is tapasztalták az utóbbi időben, kb. 8-10 hónapja egyre akadozottabban működött az oldalunk, többször láthatták, ahogy jelezték is nekünk, hogy nem frissülnek a légszennyezettségi adatok. Ennek oka, ahogy már a korábbi közleményünkben is leírtuk, hogy az állami hivatalos adatok elérhetősége technikai akadályokba ütközött, ezért közvetlenül a magyar hivatalos oldalról nem tudjuk […]

Read More
légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

Oldalunk ÚJRA FRISSÜL!

Kedves Látogatóink! Oldalunk a mai naptól (2022.06.14.) újra friss légszennyezettségi adatokat közöl, és rendszeresen frissül. Köszönjük a sok-sok kedves érdeklődést, az eddigi türelmüket és a megértésüket! További jó hírünk a győrieknek, hogy ezentúl Győr adatainál Győr adatait fogják látni, nem pedig Gyóró települését 🙂 KORÁBBI HÍREINK: 2022.06.08. Jelenleg úgy néz ki, hogy találtunk megoldást arra, […]

Read More
Főhírek Legfrissebb hírek

Kevesebb fajlagos kibocsátás, de több autó? Mi az igazság?

Egyre többet hallani arról, hogy az autóipar zöldül. De valóban igaz ez. Ha fajlagosan alacsonyabb is a kibocsátás, ne-e került egyre több autó az utakra? Ennek a témakörnek jártunk utána. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) adata szerint 2000-ben egy átlagos személyautó 172 g szén-dioxidot jutatott a légkörbe megtett kilométerenként. Ez az érték 2018-ra 120 g/CO2/km-re […]

Read More