Nitrogén-oxidok

Nitrogén-dioxid

Nitrogén-oxidok (NOx), és nitrogén-dioxid

Nitrogén-oxidoknak nevezzük a nitrogénnek (N) oxigénnel (O) alkotott vegyületeit. Köznapi értelemben nitrogén oxidok (NOx) alatt leginkább a nitrogén-oxidot (NO) és nitrogén-dioxidot (NO2) értjük. A légszennyezés mérésénél is ezen vegyületek mérése történik. A légkörben még ezeken túl a dinitrogén-oxid fordul elő (N2O). 

Nitrogén-dioxidok létrejötte

A nitrogén oxidok hő hatására jönnek létre. A légkör 78%-a nagyon stabil nitrogén gázból áll ( N2) ez erdőtüzek, villámlás során természetes módon oxidálódik és nitrogén oxidok jönnek létre. Ugyanez a folyamat játszódik le emberi hatásra is, például az autókban az üzemanyag elégetésekor, vagy hőerőművekben, vagy éppen háztartási méretű kályhákban, kazánokban. A nitrogén fő forrása ezekben az esetekben a levegő nitrogén tartalma és csak jóval kisebb arányban az alkalmazott üzemanyag vagy tüzelőanyag nitrogéntartalma. A tüzelés és a közlekedés mellett a vegyipar, és a nitrogénművek is fontos forrásai az antropogén nitrogén-oxid kibocsátásnak. Az ipari országokban a nitrogén-oxid kibocsátás mintegy 40%-át a közlekedés, 50%-át az ipari és háztartási tüzelés, a maradék 10%-ot a vegyipar és a természetes források adják

Környezeti hatások

A nitrogén-oxidok fontos szerepet játszanak az un. fotokémiai szmog kialakulásában (lásd itt), meghatározó szerepük van a savas ülepedés, vagy közismertebb nevén a savas esők kialakulásában (bővebben itt), és károsítják az emberi egészséget is.

Egészségre gyakorolt hatás:

A nitrogén-oxid légzőszervi megbetegedéseket okoz, a légutak nyálkahártyájának és a szem kötőhártyájának gyulladását, a vérerek kitágulását eredményezheti. 200 mg/m3 fölött roncsolja a tüdő szöveteit.

Nitrogén-dioxid: nagyon reakcióképes, töményen vörösesbarna színű gáz. A levegőnél nehezebb, emberi egészségre ártalmas

Nitrogén-monoxid: Tüzelés során, elsődlegesen keletkező vegyület, a légkör oxigénjének hatására nitrogén-dioxiddá alakul át. Színtelen, igen reakcióképes gáz. Az egészségre ártalmas, különösen , ha átalakul nitrogén-dioxiddá.

7 thoughts on “Nitrogén-oxidok

  1. Az országban a szélturbinák elhelyezése a kritikus helyeken enyhítené/megszüntetné/ a káros anyagok koncentrációját. A mesterséges levegő mozgatás a hálózati áramról történhetne,erősebb szélmozgás esetén áramot termelne a szélturbina./Már 2-3m/s levegőmozágásnál áram teremődik./Az emberek egészségi állapotának megőrzése pl. a termelésnövekedés stb. elengedhetetlen feltétele.

  2. Stadionokat kell inkább építeni, a kormányt nem érdekli a légszennyeződés,több halál, kevesebb nyugdíj!

  3. Több 1000 évvel ezelőtt már úgy építettek városokat, hogy a szél végigfusson az utcákon, hűsítve, frissítve a levegőt. A mostani várostervezésben ennek nyoma sincs, ezért pang a levegő…

  4. Dr.Vuics Tibor, Ha ugyan Dr akkor illene megtanulni számolni. A nagyságrendeknél kellene kezdeni. Stadionokra költöttünk 500 milliárdot, amíg ugyan ez idő alatt az egészségügyi fejlesztésekre 25.000 milliárdot. (tehát a kettőre összesen 25.500 milliárd) Ráadásul a sportnak van köze az egészséghez. Szép napot.

  5. Dr. Vuicsnak igaza van. A nagyszámokkal való zsonglőrködés mögött nagyfokú semmittevés van. 11 éve szenvedünk Debrecenben egy szakszerűtlen és szabálytalan kiporzástól. Hülyének nézik az embert. Egy dossziényi anyag gyűlt össze, plusz videók, fotók. Kevés költséggel ki lehetne vinni a kiporzást okozó terményátrakót a városon kívülre. Már kezdetben felhívtam a figyelmet a 10 mikronnál kisebb részecskék veszélyeire. A hatóság emberei kezdetben fel sem fogták, miről beszélek. Mindent tudok bizonyítani. A manipulált mérések es a szakszerűtlenség tényét is. Jogi segítségre meg mindig szükségünk lenne!

  6. Az egészséghez a versenysportnak semmi köze. A tömegsportnak annál inkább, hát ez az, ami nincs. A stadionok nem adnak erre megoldást.

  7. Bizonyitottan többet árt a tüdőnek,az NOx,NO2,mint ha valaki ,minden èvben 2xer átesik a covid fertőzèsen!
    Ugyanis ez a fajta mèrgező agresszîv gáz,a tüdő nyálkártyát irritálja,a bronhusokat,az alveoláris területet,elpusztîtja..

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

talajközeli ózon
Légszennyezők

A talajközeli ózon (O3)

A talajközeli ózon Az ózon három oxigénatomból álló molekula. A közvélemény elsősorban a sztratoszférikus ózont ismeri, melynek hatása kifejezetten pozitív, hiszen kiszűri a napból érkező káros UV sugárzás jelentős részét. Az ózon azonban megtalálható a földfelszín közelében, ahol hatása egyértelműen negatív. Káros a növényzetre és az emberi egészségre is. Mi a forrása? A talajközeli ózon […]

Read More
Formaldehid
Légszennyezők

Formaldehid

Szúrós szagú, könnyezésre ingerlő gáz, nagyon reakcióképes, sósavval reagálva bizonyítottan humán rákkeltő bisz(klorometil)–éter keletkezik. Használja a bőr, textil, vegyipar, a papíripar, bútorgyártás. Fertőtlenítőszernek is használják. A levegő fő szennyezői a nagy tüzelőberendezések, kőolaj-finomítók, gépjárművek; beltérben a dohányzás, műanyaghabok, bútorlapok. Magas koncentráció esetén légzési nehézségek, tüdővizenyő jelentkezhet. Humán daganatkeltő hatása korlátozottan bizonyított orrüregi, orrgarati rákok vonatkozásában, […]

Read More
Kén-dioxid
Légszennyezők

Kén-dioxid (SO2)

Kén-dioxid (SO2), és a savas ülepedés A kén-dioxid színtelen, mérgező gáz. Az egyik legveszélyesebb légszennyező anyag. Légzőszervi megbetegedéseket okozhat és a savas ülepedés, közismertebb nevén savas esők fő okozója. Jellemző szaga van, és vízzel érintkezve kénessavvá alakul. A levegőben szulfáttá alakulva un. másodlagos részecskéket alkot, amelyek az aeroszol részecskék meghatározó eleme. Mi a forrása? A […]

Read More