Tippek a beltéri légszennyezettség csökkentéséért

beltéri légszennyezés

Többször szóltunk már a beltéri légszennyezettségről, ebben az írásunkban azt próbáljuk körül járni, hogy hogyan csökkenthetjük a belterekben a légszennyezettség mértékét, milyen falborítást használjunk, milyen bútorokat és milyen eszközöket.
A beltéri légszennyezettséget és annak következményeit nem lehet elégszer hangsúlyozni, hiszen nincs még az emberek tudatában, hiszen nem látszik. Jóllehet a kültéri légszennyezettségre már egyre többen figyelnek, és igyekeznek elkerülni a szabadban tartózkodást a szmogos napokban azok az emberek, akik érzékenyebbek a levegő magasabb szennyezettségi szintjére, ám nem biztos, hogy odabent jobb a levegő minősége. Előző írásainkban már kifejtettük, hogy mire kell figyelni leginkább, mik veszélyeztetik az egészségünket, így például a dohosság, a konyhai főzés során felszabaduló veszélyes anyagok, a dohányzás, az állati szőrök, a poratkák. Most azt vizsgáljuk, hogyan alakítsuk ki legközvetlenebb környezetünket, ha javítani szeretnénk lakásunk levegőjének minőségét.

Falborítás

Manapság nagyon divatosak a különböző színű falfestékek, ezek azonban mind szintetikus anyagokból készülnek, és még hónapokkal a festés után is oldószereket párologtatnak ki. Hasonló a helyzet a műanyag bevonatú tapétákkal, melyeknél szintén a ragasztók oldószertartalma lehet aggályos. Ezek a falborítások a falakat is teljes egészében lezárják, így a lakás nem tud a későbbiekben „lélegezni”, ezáltal saját magunkat szorítjuk az egészségtelen levegő börtönébe. A falak borítására mi a természetes anyagú meszelést javasoljuk, hiszen nem csupán természetes anyag, de a falak is lélegeznek általa. Ha mégis ragaszkodunk a tapétázáshoz, akkor ma már kaphatók ún. környezetbarát tapéták, amelyek textilborításúak, nem tartalmaznak ragasztókat, csak cellulózt, így segítségükkel is csökkenthető a beltéri légszennyezettség.

Mit (ne) tegyünk a padlóra?

A szőnyegekkel is hasonló a helyzet: szeretjük magunkat körbevenni mindenféle szintetikus anyagból készült szőnyeggel, melyből ugyancsak egészségtelen porral telítődik meg szobánk levegője. Hasonló a helyzet a parketták lakkborításával is, melynek oldószertartalma a lakkozás után szintén több hónapig terheli lakásunk levegőjét. Szőnyeg gyanánt megteszi a hagyományos rongyszőnyeg, amely jó esetben természetesebb anyagból készül, mint a padlószőnyegek, és praktikus a tisztításuk is: mosógépben kitűnően moshatók.

Bútorok

A legrosszabb választás a laminált bútorok, melyek faipari hulladék darálékából és ragasztóból állnak, a bútorok beszerelése után még hónapokig érződik a „bútorok illata”. Ezt sokan szeretik is, ők valószínűleg nem tudják, hogy mennyire káros, hiszen a ragasztó párolog belőlük. Keressük a természetes anyagokból (pl. fa, fém) készült bútorokat, és nagyon figyeljünk oda arra, hogy mivel felületkezelték őket: részesítsük előnyben a méhviasszal kezelt bútorokat, melyek nem tartalmaznak oldószereket.

Elektromos kütyük

A jelszó: minél kevesebbet a lakásba! Persze elkerülhetetlen sokszor egy számítógép, egy televízió vagy egy nyomtató, de igyekezzünk leszorítani a számukat. A lakásunk ne legyen iroda, hiszen ezek az eszközök sokszorosan szennyezik a beltéri levegőt.

Mit tegyünk a szoba levegőjének javítására?

A legjobb, ha sok szobanövényt helyezünk el minden helyiségben, hiszen ezek nagyban javítják a levegő minőségét otthonainkban. Ahol az elektronikus berendezéseink vannak, oda helyezzünk el még több cserepes növényt. Válasszunk nagyobb levelű növényeket, melyeknek „tevékenysége” sokkal hatékonyabb. Ha odakint szép az idő, akkor pedig szellőztessünk sokat!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

avarégetés
Egészség Környezet-egészség

Ne égesse el a lehullott leveleket, komoly légszennyezést okoz!

Beköszöntött az ősz, erre nem csak az egyre hűvösebbé váló reggelekből következtethetünk, hanem abból is, hogy egyre többször érzünk maró füstöt a családi házas, kertes övezetek környékén. Sajnos, sokan még mindig az égetést választják az őszi lomb, zöld hulladék megsemmisítésére, amivel komolyan veszélyeztetik a környéken élők egészségét. Pedig létezik szelídebb mód is az avar eltüntetésére, […]

Read More
légszennyezés beltéri
Környezet-egészség

Hogyan javíthatunk lakásunk légszennyezettségi állapotán?

Lakásaink beltéri légszennyezettségéről már több alkalommal írtunk ezen a honlapon, és írtunk már tippeket is a beltéri légszennyezettség szintjének csökkentésére. Most további ötleteket szeretnénk adni arra vonatkozóan, hogy lehet még jobban csökkenteni ezt az értéket lakásainkban. Mi az a beltéri légszennyezettség? A téli szmogriadók kapcsán az emberek többségének figyelme a légszennyezés problémájára irányul, ilyenkor a […]

Read More
Környezet-egészség

Már Amerikában is érezteti hatását az ázsiai légszennyezés

Ázsiában, főként Kína területén már hivatalosan is súlyos szmog-helyzet van, amivel kapcsolatban eddig úgy gondoltuk, hogy csak az emberek egészségi állapotára van hatással, illetve az élővilágra, de a legfrissebb bizonyítékok szerint az ázsiai légszennyezettség már Amerikában is érezteti hatását. Méghozzá nem is akármilyen módon! Kutatók szerint ugyanis immáron biztosnak tekinthető, hogy a mértéktelen ázsiai légszennyezés […]

Read More