A beltéri szmog az újabb csendes gyilkos

Noha a szmog és a légszennyezés fogalmát hajlamosak vagyunk a külvilágban megtalálható levegő minőségével párhuzamba állítani, azonban a színen feltűnt egy újabb csendes gyilkos is a beltéri szmog képében, aminek köszönhetően már több millió ember hal meg évente.

A Forbes elemzéséből – ami a koppenhágai egyetem kutatására épül – kiderül továbbá, hogy a kültéri légszennyezés mértéke is elképesztő méreteket ölt, így 1900-tól számolva több ember halt meg tőle, mint a háborúkban, csak a légszennyezésnek ugyanis 260 millió halálos áldozatot tulajdonítanak az elmúlt 100 esztendőből.

A háttérben azonban egyre komolyabb méreteket ölt a beltéri légszennyezésből származó halálesetek száma, amelyek már meghaladták az éghajlatváltozással összefüggésbe hozható elhalálozások mennyiségét. A fejlődő országokban a legtöbb esetben a főzésből és a fűtésből származik a legtöbb beltéri légszennyezés, már amennyiben a két folyamat nyílt láng használata mellett történik. Ebben az esetben ugyanis apró és zárt térben olyan légszennyező anyagok keletkeznek, amelyek képesek akár halálos kimenetelű fulladást vagy lassú lefolyású betegségeket is előidézni.

A problémát fokozza, hogy a fejlett országokban ma már kiemelkedően szigetelnek a nyílászárók, ezáltal rossz a szellőzés, a tisztítószerek és a lakásdekorációk nagy mennyisége pedig csak fokozzák a problémát. Statisztikák szerint egyébiránt a világon még mindig közel 3 milliárd ember használ otthonában nyílt lángot az ételkészítéshez vagy a fűtéshez, amelynek következtében füst keletkezik.

Érdekesség, hogy a legnagyobb mértékben ez a nőket és a gyerekeket veszélyezteti, szociológusok szerint azért, mert ők tartózkodnak a legtöbbet a lakásban. A téma súlyosságát jól mutatja a Berkeley Egyetem professzorának kutatása, aki szerint a nyílt lángon való benti főzés és a hasonló formájú fűtés olyan, mintha óránként 400 szál cigarettát szívtunk volna el. A beltéri légszennyezettségre egyébiránt már az Egészségügyi Világszervezet is figyelmeztet, akik szintén felhívták a figyelmet arra, hogy évente több millió ember halálát okozza ez a sokak által még ismeretlen probléma.

Természetesen a kültéri légszennyezés még mindig nagyságrendekkel több áldozatot szed, mint beltéri társa, így éves szinten 3,5 millió ember leli közvetlenül vagy közvetetten halálát ebben a problémában. Csak Magyarországon ez a szám 16 ezerre rúg, így ennyi honfitársunkat veszítjük el idő előtt csak a légszennyezésből kifolyólag. A kiváló okok között a legnagyobb mértékben a fa- és széntüzeléssel üzemelő gyárak, a fűtés, valamint ezzel egyetemben az esőerdők nagyarányú irtása áll, de a problémát az autók károsanyag-kibocsátásának mértéke is fokozza.

A légszennyezettség ráadásul nem csak egészségünkre, hanem a világgazdaság teljesítményére is hatással van! Ismert közgazdászok spekulációja szerint tavaly csak a légszennyezettség miatt 6 teljes százalékkal visszaesett a globális gazdaság teljesítménye az egy évvel korábban mért adatokhoz képest.

One thought on “A beltéri szmog az újabb csendes gyilkos”

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

avarégetés
Egészség Környezet-egészség

Ne égesse el a lehullott leveleket, komoly légszennyezést okoz!

Beköszöntött az ősz, erre nem csak az egyre hűvösebbé váló reggelekből következtethetünk, hanem abból is, hogy egyre többször érzünk maró füstöt a családi házas, kertes övezetek környékén. Sajnos, sokan még mindig az égetést választják az őszi lomb, zöld hulladék megsemmisítésére, amivel komolyan veszélyeztetik a környéken élők egészségét. Pedig létezik szelídebb mód is az avar eltüntetésére, […]

Read More
légszennyezés beltéri
Környezet-egészség

Hogyan javíthatunk lakásunk légszennyezettségi állapotán?

Lakásaink beltéri légszennyezettségéről már több alkalommal írtunk ezen a honlapon, és írtunk már tippeket is a beltéri légszennyezettség szintjének csökkentésére. Most további ötleteket szeretnénk adni arra vonatkozóan, hogy lehet még jobban csökkenteni ezt az értéket lakásainkban. Mi az a beltéri légszennyezettség? A téli szmogriadók kapcsán az emberek többségének figyelme a légszennyezés problémájára irányul, ilyenkor a […]

Read More
Környezet-egészség

Már Amerikában is érezteti hatását az ázsiai légszennyezés

Ázsiában, főként Kína területén már hivatalosan is súlyos szmog-helyzet van, amivel kapcsolatban eddig úgy gondoltuk, hogy csak az emberek egészségi állapotára van hatással, illetve az élővilágra, de a legfrissebb bizonyítékok szerint az ázsiai légszennyezettség már Amerikában is érezteti hatását. Méghozzá nem is akármilyen módon! Kutatók szerint ugyanis immáron biztosnak tekinthető, hogy a mértéktelen ázsiai légszennyezés […]

Read More