Hiábavaló a légszennyezettség ellen folytatott harc?

Az Egészségügyi Világszervezet legutóbbi közleményei szerint még mindig megoldhatatlan és áthidalhatatlan problémának tűnik az évente több millió ember életét követelő légszennyezettség kérdése.

A probléma fő forrása Ázsia, azon belül is Kína, ahol a legnagyobb a baj, azonban a már világviszonylatban is rengeteg kellemetlenséget okoz a levegő rossz minősége. Peking azonban most végre öntudatára ébredt, és új módszerekkel próbálkozik felülemelkedni a légszennyezésen!

Noha a WHO korábban alig 3,5 millió emberre saccolta azoknak az embereknek a számát, akik a bel- és kültéri légszennyezettségtől halnak meg, azonban a gyakorlatban sokkal nagyobb mértékű ez a szám. Közvetetten vagy közvetlenül, de évente 7 millió ember hal bele a légszennyezettség hatásaiba, ami egyre komolyabb kockázati tényező, és a fulladáson, valamint a tüdőrákon kívül bizonyítottan szívbetegséget és keringési zavarokat is előidézhet.

A probléma gyökere Ázsiába, azon belül is Kínába vezethető vissza, de ma már nem csak ezt a régiót érinti nagy mértékben, hiszen az elmúlt hónapokban az óvintézkedések ellenére is többször volt szmog-riadó olyan nagyvárosokban, mint Párizs vagy London.  A problémát elsődlegesen a téli fűtési szezon, és az időjárási hatások okozták, azonban sokan nem veszik figyelembe, hogy egy front, vagy egy kis szél csak időszakosan oldja meg a problémát, a légszennyezettség attól még megmarad, csak a levegő magasabb rétegeibe kerül.

Közhely vagy sem, a legnagyobb gond határozottan Kínában van, ahol az iparosítás sokáig semmiféle környezettudatos lépéssel nem járt együtt. Egy felmérés szerint ma 74 kínai nagyvárosból mindössze 3 felel meg annak a normának, ami a levegőtisztasági küszöbhöz kapcsolódik. Ezek a Zhoushan, Lhasza és a Hainan-sziget fővárosa, amelyek vagy nagyon magasan fekszenek, vagy egy szigeten.

A pekingi szmog egyébiránt immáron közel egy évtizede okoz nagyon súlyos problémákat emberek millióinak, és ma már világszerte képes éreztetni hatását kisebb vagy nagyobb mértékben. Érdemi lépések azonban csak néhány hónappal ezelőtt születtek, ezáltal az ország vezetése most döntött úgy, hogy ténylegesen is felveszi a harcot a problémával, így 2017 végéig az intézkedések hatására 300 milliárd dollárt akarnak fordítani a levegőminőség javítására.

Az intézkedés hatására a közeljövőben 50 ezer apróbb széntüzelésű kazánt vonnak ki a forgalomból, és 6 millió elavult jármű engedélyét vonják vissza, miközben a széntüzelésű erőműveket korszerűbb szűrőtechnológiákkal vértezik fel, és elérhetővé teszik azt az újfajta dízel üzemanyagot, ami környezetkímélőbb hatással rendelkezik.

A kormány megkezdte ezen felül a szennyezett földterületek helyreállítását, és az ivóvízforrások védelmét, de lényeges eredményt egyelőre még egyik intézkedés sem hozott. Éppen ezért a szakemberek úgy tartják, hogy hosszabb távon még ennél is radikálisabb változásokra van szükség ahhoz, hogy a pekingi kormány megállíthassa az óriási mértékű környezetszennyezést.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük