Beltéri légszennyezettség – gondot is okozhatnak a túl jó nyílászárók?

beltéri légszennyezettség

A kültéri levegő romboló hatású minőségéről gyakorta hallani, egészségügyi kockázatokat magában rejtő és károkat okozó létezése közismert tény. A beltéri légszennyezettségről azonban elég keveset és kevesen tudunk, pedig sajnos ugyanúgy létező, nagyon komoly dologról van szó. A kültéren való ideig-óráig tartózkodást sem tudjuk elkerülni, azonban életünk során belterekben sokkal többet, huzamosabb ideig tartózkodunk, így egyáltalán nem mindegy, milyen levegőt szívunk be, mivel a beltéri légszennyezettség jelentős veszélyforrás!

A beltéri légszennyezés egészségügyi hatásai

Legfőképp a légzőszerveinkre van negatív befolyással, hiszen a belélegzett levegővel és annak minden káros, láthatatlan összetevőjével a tüdőnk közvetlenül érintkezik. A folyamatosan belélegzett, rossz minőségű beltéri levegő következménye lehet alsó légúti megbetegedés, tüdőgyulladás (a kutatások szerint a gyermekhalálozások közel fele történik emiatt), krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD, krónikus bronchitis, ami a nők esetében jelent háromszor nagyobb kockázatot), hörghurut és tüdőrák (éves átlagban 1,5%-a tulajdonítható a beltéri rossz levegőnek). A beltéri füst okozta szállópor és egyéb szennyező anyagok további, közvetett egészségügyi kockázatokkal is bírnak, mint asztma, fejfájás, kimerültség, hányinger, gyulladások, immunválasz lecsökkenése, a vér oxigénszállító képességének leromlása, alacsony születési súly, garatgyulladás, gégerák, ischaemiás szívbetegség, idegbénulás.

A beltéri légszennyezettség okai

– Dohányfüst, ami a nem dohányzók számára is veszélyes, s nem csupán az ingatlanok belterében, hanem a zárt terű közlekedési eszközökben is.
– Penész, ami a túl párás levegő és a falak nedvessége miatt alakul ki, s a penészgombák bejutnak a légzőszervekbe.
– Vegyi anyagok, melyek veszélyei nem csak munkakörnyezetben leselkedhetnek ránk, hiszen otthonunkban is van gőze a takarító vegyszereknek, rovarirtóknak, de még egyes dekor- és hobbikellékeknek is, sőt, a rosszul lekezelt szekrények és kárpitok is párologtatnak illékony szerves vegyületeket magukból.
– Fekvőhelyek és szőnyegek, amikben apró poratkák zöme bújik meg, melyek az ágynemű felrázásakor vagy a szőnyegre lépéskor a levegőbe kerülnek.
– Épületek önmagukban, mivel egyes építkezéshez használt anyagok is lehetnek veszélyesek (pl. azbeszt).
– Fűtés, főzés. A nyílt égésterű gázkészülékek (gáztűzhely, gázbojler) a helyiségek levegőjét használják fel az égéshez, amellett mérgező, színtelen-szagtalan szén-monoxidot keletkeztetnek, az eltömődött kéményekről nem is beszélve. Fűtés során égési melléktermékek keletkeznek, a levegő oxigénszintje csökken, és a hibás fűtőberendezések miatt szén-monoxid vagy nitrogén-dioxid kerül a levegőbe. Főzés közben a keletkező parányi koromszemcséket és a felszabaduló veszélyes gázokat lélegezzük be.
– Rossz szellőzés és rendszeres szellőztetés hiánya, ill. a rossz levegőjű, zárt helyiségben ventilátor használata.

Korszerű nyílászárók, mint kockázati tényezők

A túlszigetelés, a nyílászárók hermetikus záródása, az abszolút résmentesség a szakemberek szerint különösen emeli a felsorolt veszélyek egészségügyi kockázatait, hiszen ezek gátolják a légáramlást, s ha nem tud az épület külön szellőztetés nélkül is megfelelően lélegezni, az abban tartózkodók vagy lakók előbb-utóbb életveszélynek is kiteszik magukat. Míg a sokat szidott, régebbi típusú, hagyományos nyílászárók biztosítani tudják a kellő mennyiségű friss levegőt, mivel óránként átcserélődik mellettük a lakás levegője. Szerencsére ma már a modern műanyag ablakok esetén is gondolnak a jobb gyártók erre a problémára, és bizonyos modellekben be van építve egy kvázi mesterséges szellőztetést biztosító rendszer. Ugyanakkor alapvetőlegesen meghatározó, milyen nyílászáróval és szellőzéssel rendelkeznek az épületek! Sajnos hazánkban egyelőre a túlszigetelés nem valós probléma, inkább a túlzottan rossz és gyenge szigetelés jelent gondot környezeti szempontból.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

KÖZLEMÉNY

Kedves Látogatóink! Ahogy Önök is tapasztalták az utóbbi időben, kb. 8-10 hónapja egyre akadozottabban működött az oldalunk, többször láthatták, ahogy jelezték is nekünk, hogy nem frissülnek a légszennyezettségi adatok. Ennek oka, ahogy már a korábbi közleményünkben is leírtuk, hogy az állami hivatalos adatok elérhetősége technikai akadályokba ütközött, ezért közvetlenül a magyar hivatalos oldalról nem tudjuk […]

Read More
légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

Oldalunk ÚJRA FRISSÜL!

Kedves Látogatóink! Oldalunk a mai naptól (2022.06.14.) újra friss légszennyezettségi adatokat közöl, és rendszeresen frissül. Köszönjük a sok-sok kedves érdeklődést, az eddigi türelmüket és a megértésüket! További jó hírünk a győrieknek, hogy ezentúl Győr adatainál Győr adatait fogják látni, nem pedig Gyóró települését 🙂 KORÁBBI HÍREINK: 2022.06.08. Jelenleg úgy néz ki, hogy találtunk megoldást arra, […]

Read More
Főhírek Legfrissebb hírek

Kevesebb fajlagos kibocsátás, de több autó? Mi az igazság?

Egyre többet hallani arról, hogy az autóipar zöldül. De valóban igaz ez. Ha fajlagosan alacsonyabb is a kibocsátás, ne-e került egyre több autó az utakra? Ennek a témakörnek jártunk utána. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) adata szerint 2000-ben egy átlagos személyautó 172 g szén-dioxidot jutatott a légkörbe megtett kilométerenként. Ez az érték 2018-ra 120 g/CO2/km-re […]

Read More