Az Ózonréteg, szemünk egészsége és a napszemüveg

Az ózonréteg károsodása az 1980-as években felhívta a figyelmet arra, hogy a nap nem csak éltet, hanem pusztítani is képes. Az erős napsugárzás nem csak a bőrt öregíti, de károsíthatja akár a szemünket is, súlyos szembetegségeket előidézve. A napszemüveg, tehát nem pusztán divat, hanem a rövidhullámú napsugárzás elleni védelem hatékony eszköze is egyben.

A nap sugárzásának egy része rövid hullámhosszú, ezt nevezzük ultraibolya sugárzásnak. Ez a sugárzás a szemünk számára láthatatlan, hasonlóan a spektrum másik végén található hosszúhullámú sugárzáshoz. Élettani hatása azonban nagyon fontos, ugyanis azon kívül hogy leégést okoz, és öregíti a bőrt, képes a szemünket is károsítani, sőt genetikai mutációkat is okozhat. Kis mennyiségben azonban hasznos. Egyes tudományos elméletek szerint ultraibolya sugárzás nélkül, a földön alig lene mutáció és így az evolúció is leállt volna.

Fontos tudni, hogy az ultraviola sugárzás mindig velünk van, így télen és felhős időben is, csupán mennyisége lényegesen kevesebb. Csúcsát a nyári magas napállásnál, felhőtlen időben éri el. De magashegységekben, vagy hóval fedett felszíneken még magasabb is lehet az UV sugárzás, nem véletlen, hogy a hegymászók és síelők speciális női napszemüveget kénytelenek hordani.

Sajnos a nap ultraviola sugárzása károsítja a szemet is, aminek hatása főleg idősebb korban jelentkezik. A hatások összeadódnak és hosszútávon jelentkeznek, ezért érdemes a szemet védeni napszemüveggel, vagy speciális bevonatú lencsékkel. A legfőbb hatások a homályos látás, az éjszakai látás romlása, de csökkenhet a színlátás képessége is. Rövid távon a nap sugárzása okozhat kötőhártya gyulladást is.

Különösen olyan helyen érdemes védeni a szemet napszemüveggel, ahol fokozott az ultraibolya sugárzás, ez a vízpart, a havas környezet és a nagy magasság. Ilyenkor a védelem nélküli szem begyulladhat, hasonlóan ahhoz, amikor a emberi test megég a napon.

A nap sugárzásának és a szem károsodásának különösen a gyermekek vannak kitéve, mert az ő szemük kevésbé véd a UV sugárzás ellen, és jellemzően többet tartózkodnak a szabadban, mint a felnőttek. A gyermekeknél érdemes kalappal, vagy szemüveggel védeni a szem épségét. Érdekes, hogy néhány gyógyszer, így például az antibiotikumok, és a fogamzásgátlók is csökkentik a szem természetes védekezési képességét.

Bár az ózonréteg állapota lassan javul, ám még közel sem állt helyre, ezért mindenképpen érdemes szemünk fényét óvni és védeni, és a naptej mellé bekészíteni a napszemüveget is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

KÖZLEMÉNY

Kedves Látogatóink! Ahogy Önök is tapasztalták az utóbbi időben, kb. 8-10 hónapja egyre akadozottabban működött az oldalunk, többször láthatták, ahogy jelezték is nekünk, hogy nem frissülnek a légszennyezettségi adatok. Ennek oka, ahogy már a korábbi közleményünkben is leírtuk, hogy az állami hivatalos adatok elérhetősége technikai akadályokba ütközött, ezért közvetlenül a magyar hivatalos oldalról nem tudjuk […]

Read More
légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

Oldalunk ÚJRA FRISSÜL!

Kedves Látogatóink! Oldalunk a mai naptól (2022.06.14.) újra friss légszennyezettségi adatokat közöl, és rendszeresen frissül. Köszönjük a sok-sok kedves érdeklődést, az eddigi türelmüket és a megértésüket! További jó hírünk a győrieknek, hogy ezentúl Győr adatainál Győr adatait fogják látni, nem pedig Gyóró települését 🙂 KORÁBBI HÍREINK: 2022.06.08. Jelenleg úgy néz ki, hogy találtunk megoldást arra, […]

Read More
Főhírek Legfrissebb hírek

Kevesebb fajlagos kibocsátás, de több autó? Mi az igazság?

Egyre többet hallani arról, hogy az autóipar zöldül. De valóban igaz ez. Ha fajlagosan alacsonyabb is a kibocsátás, ne-e került egyre több autó az utakra? Ennek a témakörnek jártunk utána. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) adata szerint 2000-ben egy átlagos személyautó 172 g szén-dioxidot jutatott a légkörbe megtett kilométerenként. Ez az érték 2018-ra 120 g/CO2/km-re […]

Read More