Biztosítás légszennyezés okozta egészségkárosodásra?

Egyre többet hallunk manapság a rossz levegőminőségről, és ahogy haladunk előre az időben, a helyzet nem hogy javulna, egyre rosszabb lesz. A nagyvárosok levegője – hazánkban főleg a téli időszakban – rendkívül egészségtelen, és a helyzet egyre csak romlik. De mit tehetünk mi? Hogyan védhetjük ki az egészségkárosodásunkat? Létezik-e egyáltalán olyan biztosítás, mely a környezeti ártalmak okozta egészségkárosodás esetén fizet? Ennek néztünk utána.

Egyre romló környezeti állapotok, egyre tehetetlenebb egyének

Az utóbbi években minden télen, többször is visszatérően bekerül a híradásokba a levegő minőségének rossz állapota, emiatt egyre többekhez jut el a téma, egyre többen ismerik fel a levegő minőségének fontosságát. Alapítványunkhoz is nagyon sok megkeresésé érkezik azzal kapcsolatban, hogy pl. egy-egy ingatlan vásárlás esetén hol jobb vagy rosszabb a levegő minősége, de fordultak már hozzánk azzal a kérdéssel is, hogy városon belül levegőtisztasági szempontból melyik iskola lehet jobb egy gyermeknek. Ezek mind nagyon fontos kérdések, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy ahol időnk legnagyobb részét töltjük, milyen a levegő minősége. Azzal a legtöbben tisztában vagyunk, hogy a nagyvárosokban rosszabb a levegő minősége, bár az utóbbi időben a falvakban sem érdemes kint tartózkodni az esti órákban, hiszen sokan azzal fűtenek, amivel tudnak. A nagyvárosok levegőminőségére főleg a közlekedés van hatással, de egyre többen visszatérnek ott is a szilárd fűtőanyagokkal való tüzelésre, emiatt a helyzet ott is évről-évre rosszabb.

Felmerül a kérdés, mit tehetünk egyéni szinten? Hogyan óvjuk meg magunkat a káros környezeti ártalmaktól, jelen esetben a légszennyezéstől? Sok cikkünkben foglalkoztunk már vele, hogy a nagyvárosokban nagyon fontos lenne, hogy minél kevesebben használjuk az autónkat, és ha tehetjük, használjuk a tömegközlekedési eszközöket, tavasztól őszig járjunk kerékpárral, gyalog (persze tudjuk, ezt nem mindenki teheti meg). Az is tény, hogy amíg a nagyvárosok infrastrukturális és egyéb (pl. munkahelyi) ellátottsága kedvezőbb, nem fognak az emberek tömegesen vidékre, falura vagy tanyára költözni, bár ma már szép számmal találkozunk ilyen kezdeményezésekkel is.

Legdrágább kincsünk: az egészség

Egészségünk a legdrágább kincsünk, sokat tehetünk megóvása érdekében, ám a légszennyezést aligha tudjuk „kikerülni”. Felmerülhet a kérdés, létezik-e olyan biztosítás (a baleset- vagy életbiztosítások mintájára), amellyel biztosíthatjuk az egészségünket környezeti ártalmak esetén.

Léteznek környezetvédelmi biztosítások a biztosítások piacán, ám kétségkívül alig ismertek ma még hazánkban. Egyik részük a vállalatoknak teszi lehetővé, többször kötelezővé, hogy ha olyan tevékenységet végeznek, mellyel károsíthatják a környezetet, kössenek biztosítást, hogy ezzel tudják finanszírozni az általuk esetlegesen okozott környezetvédelmi baleseteket, katasztrófákat. Tipikusan ilyen biztosítást kell megkötnie azoknak a cégeknek is, akik pl. túl sok hulladékot termelnek gyártási folyamataik során. Ezek a biztosítások a felelősségbiztosítások körébe sorolhatók. Ha az egészségünk védelmére szeretnénk biztosítást kötni, akkor az egészségbiztosítások között kell szétnéznünk. A biztosítótársaságok kínálata igen széles e tekintetben, érdemes több helyen is körülnézni. Kifejezetten környezeti ártalmakból eredő megbetegedésekre vonatkozó baleset- vagy egészségbiztosítást csak kis eséllyel fogunk találni, ám mivel bizonyos környezeti ártalmak növelik a daganatos megbetegedések kockázatát, ezekre a megbetegedésekre többféle biztosítási ajánlatot is találhatunk.

 

4 thoughts on “Biztosítás légszennyezés okozta egészségkárosodásra?

  1. Szerintem a légszennyezettség állapota folyamatosan javuló tendenciát mutat a nagyvárosokban, hiszen a járművek motorjai és a fűtésrendszerek is egyre inkább korszerűbb technológiákat használnak.

  2. A levegő szennyezettség nem allergiának számít, hanem
    irritációnak. Mondta egy orvos és bízvást igaza volt.
    De a szmog részecskék rátapadnak a pollenekre és (függetlenül attól, hogy egyikre sem vagyok allergiás
    a teszt szerint), köhögést, szemviszketést, orrfolyást stb. tehát allergiás tüneteket okoz. Így a fűtési szezonnal és a pollenszórással együtt egész évben allergiás tüneteim vannak. Ami emeli a hisztamin szintemet és vele együtt a vérnyomásomat is.
    Budapestről már elköltöztem, de itt Tatán is szenvedek tőle és gondolom egyre kisebb mennyiséget is érzékelek, mert tönkre mentek a nyálkahártyáim.
    Milyen kezelés, gyógyszer használható ez ellen?

  3. Folyamatosan romlik a légszennezettség. Egyre több a csóró ember, és egyre többen fűtenek lignittel, meg szeméttel. És tök mindegy, hogy milyen korszerű kályhában ég a szemét, ha nincs rajta minimum egy füstgázmosó berendezés.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

KÖZLEMÉNY

Kedves Látogatóink! Ahogy Önök is tapasztalták az utóbbi időben, kb. 8-10 hónapja egyre akadozottabban működött az oldalunk, többször láthatták, ahogy jelezték is nekünk, hogy nem frissülnek a légszennyezettségi adatok. Ennek oka, ahogy már a korábbi közleményünkben is leírtuk, hogy az állami hivatalos adatok elérhetősége technikai akadályokba ütközött, ezért közvetlenül a magyar hivatalos oldalról nem tudjuk […]

Read More
légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

Oldalunk ÚJRA FRISSÜL!

Kedves Látogatóink! Oldalunk a mai naptól (2022.06.14.) újra friss légszennyezettségi adatokat közöl, és rendszeresen frissül. Köszönjük a sok-sok kedves érdeklődést, az eddigi türelmüket és a megértésüket! További jó hírünk a győrieknek, hogy ezentúl Győr adatainál Győr adatait fogják látni, nem pedig Gyóró települését 🙂 KORÁBBI HÍREINK: 2022.06.08. Jelenleg úgy néz ki, hogy találtunk megoldást arra, […]

Read More
Főhírek Legfrissebb hírek

Kevesebb fajlagos kibocsátás, de több autó? Mi az igazság?

Egyre többet hallani arról, hogy az autóipar zöldül. De valóban igaz ez. Ha fajlagosan alacsonyabb is a kibocsátás, ne-e került egyre több autó az utakra? Ennek a témakörnek jártunk utána. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) adata szerint 2000-ben egy átlagos személyautó 172 g szén-dioxidot jutatott a légkörbe megtett kilométerenként. Ez az érték 2018-ra 120 g/CO2/km-re […]

Read More