Bőrünk védelmében: Mit tehetek a légszennyezés ellen?

légszennyezés és bőr

Főként az őszi és a téli időszakban fordul elő az, amikor a légszennyezés miatt Magyarország területén több nagyvárosban is veszélyessé minősítik a levegőt. Budapest kiemelten kockázatos zóna a hazai légszennyezettségi mutatókat nézve, hiszen a magyar fővárosban egész évben az egészségügyi határérték közelében mozog a légszennyezettségi index. A szennyezett levegő, az emberi tüdőre és ezzel az egész szervezetre gyakorolt káros hatása mellett, sajnos a bőrünk egészségének sem kedvez, éppen ezért nekünk kell mindent megtennünk annak érdekében, hogy megvédjük bőrünket Magyarország toxikus levegőjétől.

Mi is az a toxikus levegő?

A toxikus jelzővel nevesített levegő olyan összetevőkből áll össze, mint a nitrogén-dioxid, nitrogén-oxidok, kén-dioxid, ózon koncentrátum vagy a levegőben előforduló szállópor. Magyarországon főként a levegőben megtalálható káros szállópor értéke jelenti a valódi légszennyezési problémát.

Hogyan hat a légszennyezés az emberi bőrre?

Alábbiakban


Mitesszer, pattanás alakul ki: Az őszi és téli hidegben még inkább ki van téve veszélynek a bőr, hiszen a kinti hideg és a benti meleg levegő kontrasztja miatt a bőr pórusai tágulnak és szűkülnek, a tág pórus pedig még intenzívebben vonzza be a különféle szennyeződéseket. Különösen igaz ez az említett szállópor esetében, hiszen az eltömítve a pórusokat megakadályozza a bőr egészséges légzését, ezzel elősegíti a mitesszerek, pattanások kialakulását.
Bőrpír, bőrirritáció jelenik meg: Érzékenyebb bőr esetén a szállópor a bőr kipirosodását és/vagy bőrirritáció kialakulását okozhatja.
Felgyorsul a bőr öregedése: A levegő káros anyag tartalma miatt a bőrszövet vitamin tartalma gyorsan kiürülhet, ami a nem megfelelően ápolt bőr esetében a bőr öregedését felgyorsítja, illetve oxidatív stresszt okozva a bőrben nem csak a bőr vitamin tartalmát (főként az E-vitamin tartalmat) szűnteti meg, hanem a bőrben található antioxidánsok szintjét is nagymértékben csökkenti.
Pigmentáció, hiperpigmentáció következhet be: A szennyezett levegő egyik velejárója, hogy képes felerősíteni a napsugárzás azon káros hatását, amely a pigmentáció, hiperpigmentáció kialakulásáért felelős, ily módon a bőrben lévő melanin (pigment) túltermelődik, melynek hatására a bőrön barnás, sötétbarnás körkörös foltok jelennek meg.

Mit tehetek a bőröm védelme érdekében?

Egyes betegségek kialakulása esetén oly sokszor hangoztatott tény a megelőzés, éppúgy igaz ez akkor is, amikor a bőrünk védelméről van szó. Aki a fővárosban, vagy nagyvárosban, főleg ipari nagyvárosban lakik, fontos megfogadnia néhány jó tanácsot annak érdekében, hogy a bőre egészséges maradjon. Az alábbiakban összefoglaltunk néhány olyan praktikát, amivel könnyen megvédhető a bőr a légszennyezés hatására kialakult káros anyagokkal szemben.

• Alaposan mossuk meg az arcunkat, amilyen gyakran csak lehet!
• Alkalmazzunk napi bőrápolási rutint, amiben a reggeli készülődéskor és az esti tisztálkodáskor még alaposabban tisztítsuk és ápoljuk az arcbőrünket.
• Gőzöljük és radírozzuk le arcbőrünket legalább heti egy vagy két alkalommal.
• Az alapos tisztítást követően tonizáljuk és hidratáljuk az arcbőrt!
• A káros anyagok mélyebb felszívódását megelőzve ne sminkeljünk, és ne vigyünk fel az arcbőrre se hidratáló krémet, se BB krémet, amennyiben még nem tisztítottuk meg megfelelően az arcbőrünket.
• Igyunk sok folyadékot, főként tiszta vizet, hiszen ezzel védhetjük meg leginkább arcbőrünket.
• A bőr regenerálódása érdekében igyekezzünk minél többet pihenni, aludni.
• Sétáljunk, amilyen gyakran csak tudunk légszennyeződéstől távolabb eső helyeken.

Egyre több statisztikai kimutatás készül arról, milyen maradandó károkat okozhat az emberi bőrön az intenzív gépjármű forgalom hatására jelen lévő ún. lebegő szennyeződés, mely elsősorban az arcbőrön ül meg, s ezzel azt jelentősen károsítva öregedési jeleket, esetleg foltokat okozhat. Emiatt különösen fontos az arcbőr alapos tisztítása naponta több alkalommal, de különösen az esti lefekvés előtt.

A bőrápolásban éppen a légszennyezés elleni védelem miatt javasolt minden esetben az arctisztítást két lépcsőben elvégezni, aminek egyik lépcsője a vízzel, vízbázisú arclemosóval vagy olajjal történő arctisztítás, amit a bőr felfrissülése érdekében minden esetben egy tonikkal történő lemosás kövessen. Ezt követően vigyük csak fel a hidratáló krémet az arcbőrre és esetlegesen, szükség szerint egyéb ápoló krémeket, olajokat. Amennyiben a bőrünk nem érzékeny rá, a legjobb, ha magas C-vitamin tartalmú krémet használunk, hiszen az ilyen krémek nagyon jó antioxidánsok is egyben.

Forrás: Erzsébet Dental & Medical

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

KÖZLEMÉNY

Kedves Látogatóink! Ahogy Önök is tapasztalták az utóbbi időben, kb. 8-10 hónapja egyre akadozottabban működött az oldalunk, többször láthatták, ahogy jelezték is nekünk, hogy nem frissülnek a légszennyezettségi adatok. Ennek oka, ahogy már a korábbi közleményünkben is leírtuk, hogy az állami hivatalos adatok elérhetősége technikai akadályokba ütközött, ezért közvetlenül a magyar hivatalos oldalról nem tudjuk […]

Read More
légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

Oldalunk ÚJRA FRISSÜL!

Kedves Látogatóink! Oldalunk a mai naptól (2022.06.14.) újra friss légszennyezettségi adatokat közöl, és rendszeresen frissül. Köszönjük a sok-sok kedves érdeklődést, az eddigi türelmüket és a megértésüket! További jó hírünk a győrieknek, hogy ezentúl Győr adatainál Győr adatait fogják látni, nem pedig Gyóró települését 🙂 KORÁBBI HÍREINK: 2022.06.08. Jelenleg úgy néz ki, hogy találtunk megoldást arra, […]

Read More
Főhírek Legfrissebb hírek

Kevesebb fajlagos kibocsátás, de több autó? Mi az igazság?

Egyre többet hallani arról, hogy az autóipar zöldül. De valóban igaz ez. Ha fajlagosan alacsonyabb is a kibocsátás, ne-e került egyre több autó az utakra? Ennek a témakörnek jártunk utána. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) adata szerint 2000-ben egy átlagos személyautó 172 g szén-dioxidot jutatott a légkörbe megtett kilométerenként. Ez az érték 2018-ra 120 g/CO2/km-re […]

Read More