Genetikai változásokat is előidézhet a légszennyezés

Mint köztudott, Kínában a legnagyobb a légszennyezés mértéke – az elfogadható szint sokszorosát mérik folyamatosan a szakemberek –, így az ország ideális arra, hogy a témával kapcsolatos kutatások táptalaja legyen. Egy friss amerikai tanulmány szerint pedig a probléma sokkal nagyobb, mint azt korábban gondolták, a folyamatos légszennyezés ugyanis genetikai elváltozásokat is okozhatnak a szervezetben, ami az emberek tanulási képességét degradálhatja.

A kutatást a délnyugat-kínai Csungkingi Orvosi Egyetem és az amerikai Columbia Egyetem végezték el, akik több éven át vizsgálták a légszennyezéstől erősen sújtott területeken élő embereket – különös tekintettel a fiatalabb generációkra.

A célterület a Csungking volt, ahol 2004-ben zárták be Kína egyik legnagyobb szénerőművét, ezáltal a kutatóknak lehetőségük volt arra, hogy a zárást megelőzően, és azt követően is vizsgálják a helyi lakosságot. Az adatgyűjtés 2002-ben már megkezdődött, így össze tudták hasonlítani azokat a kisgyermekeket, akik a szénerőmű aktív korszakában születtek, valamint azokat, akik már a bezárás után, tehát egy lényegesen tisztább, légszennyezéstől mentesebb környezetbe.

Mivel a vizsgálatok már a kezdetektől a genetikai hatásra koncentráltak, ezáltal a kutatók az újszülöttek köldökzsinórvér-mintáit vetették össze egymással, az eredmények pedig még őket is meglepték. Azok a gyerekek ugyanis, akik a szénerőmű aktív időszakában, tehát magas légszennyezéssel tarkított környezetben született, sokkal alacsonyabb számban rendelkeztek azokkal a génekből, amelyek az agyi fejlődéshez szükségesek. A laboratóriumi eredményeket később a gyerekek gyakorlati teljesítőképessége is bizonyította, amelyben próbára tették őket memóriát igénylő feladatokban.

Ezek a vizsgálatok bebizonyították, hogy a magas légszennyezési időszakban született kicsit bizonyítottan gyengébb tanulási képességekkel rendelkeztek. Az egyetem kutatói hangsúlyozták mindemellett, hogy ezek a genetikai változások ráadásul öröklődnek is, vagyis hosszabb távon, több generáció is megsínyli a légszennyezés genetikai mutációit, a folyamat visszafordítása pedig szinte lehetetlen.

A fenti kutatás ráadásul csak egyike azoknak a tanulmányoknak, amik a témában születtek! Az Egészségügyi Világszervezet tavaly októberben bizonyította be, hogy a kültéri légszennyezés tüdőrákot okozhat, miközben növeli még a hólyagrák kockázatát is, miközben a szennyezés első helyen áll a rákkockázati tényezők listáján. A légszennyezés káros hatásait egyébiránt már a kínai egészségügyi hatóságok is felismerték, illetve fel is hívták rá a figyelmet.

Az ország kutatásai szerint például a 2011-ben született kínai kisbabák mintegy másfél százalékánál találtak olyan elváltozást, ami közvetlenül vagy közvetetten, de a légszennyezés rovására volt írható. Ez az arány 2000-ben mindössze egy százalék volt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Egészség Főhírek

Biztosítás légszennyezés okozta egészségkárosodásra?

Egyre többet hallunk manapság a rossz levegőminőségről, és ahogy haladunk előre az időben, a helyzet nem hogy javulna, egyre rosszabb lesz. A nagyvárosok levegője – hazánkban főleg a téli időszakban – rendkívül egészségtelen, és a helyzet egyre csak romlik. De mit tehetünk mi? Hogyan védhetjük ki az egészségkárosodásunkat? Létezik-e egyáltalán olyan biztosítás, mely a környezeti […]

Read More
avarégetés
Egészség Környezet-egészség

Ne égesse el a lehullott leveleket, komoly légszennyezést okoz!

Beköszöntött az ősz, erre nem csak az egyre hűvösebbé váló reggelekből következtethetünk, hanem abból is, hogy egyre többször érzünk maró füstöt a családi házas, kertes övezetek környékén. Sajnos, sokan még mindig az égetést választják az őszi lomb, zöld hulladék megsemmisítésére, amivel komolyan veszélyeztetik a környéken élők egészségét. Pedig létezik szelídebb mód is az avar eltüntetésére, […]

Read More
csipkebogyós étel a szmog ellen
Egészség

Jó receptekkel a szmog ellen!

Kevesen tudják, de az étkezés kihat a tüdő és a légzőszervek állapotára is. Így egy-egy jó recepttel a téli-nyári szmog egészségkárosító hatása is mérsékelhető. A fenti állítást számos kutató megerősítette az Egyesült Államokból például a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) is hangsúlyozza ennek szerepét a légszennyezettség elleni küzdelemben. De lássuk sorra! A Kaliforniai Egyetem kutatója Dr. Tappel […]

Read More