A légszennyezés forrásai

A városok fölött ülő szmog a levegőszennyezés legismertebb és leglátványosabb formája. De léteznek a levegőszennyezésnek egyéb fajtái is – néhányuk látható, néhányuk láthatatlan – amelyek hozzájárulnak a globális felmelegedéshez. Általánosságban minden olyan anyag, amelyet az emberek a légkörbe juttatnak, és az káros hatással van az élőlényekre és a környezetre, légszennyezésnek tekintjük.

A szén-dioxid üvegházhatású gáz, és a Föld felmelegedéséért leginkább felelős szennyezőanyag. Bár az élőlények a lélegzés során bocsátanak ki szén-dioxidot, a valódi szennyezést az autók, repülők, erőművek működése és más emberi tevékenységek jelentik, beleértve a fosszilis tüzelőanyagok, mint például a benzin és a földgáz égetését. Az elmúlt 150 évben ezek a tevékenységek annyi szén-dioxidot juttattak a légkörbe, ami elég volt ahhoz, hogy a szintje magasabbra emelkedjen, mint az ezt megelőző több százezer év során volt.

Az üvegházhatású gázok közé tartozik a metán – amely például a mocsarakból vagy az állatállomány által kibocsátott gázokból származik – és a halogénezett szénhidrogének, amelyeket hűtőközegként és aeroszol hajtógázként használtak, amíg be nem tiltották őket a Föld ózonrétegére gyakorolt romboló hatásuk miatt.

Az éghajlatváltozással összefüggésbe hozható további szennyezőanyag a kén-dioxid a szmog egyik összetevője. A kén-dioxid és a hozzá szorosan köthető vegyi anyagok első sorban a savas eső okozóiként ismertek. Amikor megjelennek a légkörben, visszaverik a fényt, ami távol tartja a napfényt, és így hűvösebbé teszi a Földet. A vulkáni kitörések is nagy mennyiségű kén-dioxidot juttatnak a légkörbe, ami néha évekig tartó lehűlést okoz. Valójában ezelőtt a légköri kén-dioxid fő forrásai a vulkánok voltak, ma viszont az emberek azok.

Az iparosodott országok igyekeztek, hogy csökkentsék a kén-dioxid, szmog és füst szintjét az emberek egészségének javulása érdekében. De az eredmény, amelyet mostanáig nem is jósoltak, az, hogy a kén-dioxid alacsonyabb szintje valójában még rosszabbá teheti a helyzetet a globális felmelegedést illetően. Ahogyan a vulkánokból jövő kén-dioxid hűteni tudja a bolygót a napsugarak blokkolásával, ha a vegyület mennyisége csökken a légkörben, több napfény érkezik, ami melegíti a Földet.

A legtöbb ember egyetért abban, hogy a globális felmelegedés megfékezésére különböző intézkedések szükségesek. Az egyén szintjén, egyrészt, ha kevesebbet autózunk és repülünk, másrészt újrahasznosítunk, csökkenteni tudjuk a szénlábnyomunkat – vagyis a szén-dioxidnak a mennyiségét, amelynek a légkörbe jutásáért egyénileg mi vagyunk a felelősek.

Nagyobb méretekben gondolkodva a kormányok intézkedéseket tesznek a szén-dioxid és más üvegházhatású gázok kibocsátásának korlátozására. Ennek egyik módja a kiotói jegyzőkönyv, egy megállapodás egyes országok között, hogy csökkentik a szén-dioxid kibocsátásukat. Másik útja a szén-dioxid kibocsátás megadóztatása, illetve magasabb adók kiszabása a benzinre, ezzel ösztönözve a vállalatokat és egyéneket, hogy energiát takarítsanak meg, és kevésbé szennyezzék a levegőt.

5 thoughts on “A légszennyezés forrásai

  1. A kormányok büntetni akarják aki szennyez, viszont nem fogadják meg azok tanácsát akik nem szennyeznek!!!
    A kettő között van egy csoport,akik szennyeznek de azt
    állítják magukról, hogy környezetvédők!!!!!!!

  2. Hogyan szennyezzük a levegőt? A dolog nagyon egyszerű,
    TÜZELÜNK!!!!
    Miért tüzelünk? Mert FŰTENI szeretnénk, csak hát nem tudunk! A nagyobb tűz jobban fűt, mondják a „szakértők”, és egyre több levegőt hajtanak át a tűzön, máris megoldották a levegőszennyezést!!!
    Az égésnek van pár változata, ezekből kettő alkalmas FŰTÉSRE, az IZZÁS és a GYORS-ÉGÉS, ezek nem szennyeznek, égésük TISZTA!!!

  3. A fa tüze szennyez, állapítja meg az ÚNIÓ, de nálunk ez
    bevált szokás, mármint az, hogy vitatkozzunk, azért se azt tesszük, ami nekünk jó!!!!
    Illetve nekünk ez a jó, ha minden évben új kazán kell, mert az milyen lehet, csakis a legkorszerűbb!!
    Csupán véletlen a sok mérgezés, a házak leégése, és a SZMOG, ami ellen harcolunk, mérjük a szennyezés okát, de ellene nem teszünk semmit, majd jön a szél elviszi
    máshova, ott ez már nem szennyezés?

  4. SZERINTEM ezt sem olvasták sokan, de azok akiket érint, nincsenek abban a helyzetben, hogy a sok „jótanácsból”
    kiválaszthassák a legjobbat, így kritika nélkül kell
    megvásárolniuk a ‘legmegfelelőbbet’!!!
    Mivel minden fűtés alapja a szén, akkor is amikor fával, gázzal, olajjal, nappal vagy széllel melegítjük a CO2-t, ami aztán viszi a további fűtendő felületnek!!
    A SZÉN, az átkozott, energiáját ki kell nyerni, ami CO,
    majd ezt az energiát kell elégetni, katalizátorral,
    HIDROGÉN-nel és a meleg CO2 ütközik a NITROGÉN-nel,
    így fokozzák a HŐT, ami aztán FŰT!!!!06-30-711-8164

  5. Az idei iskolaszezon lesz a fűtések nagy próbája!!! Eddig elég volt átolvasni az interneten, hogy mire képes az általa gyártott kazán, megvette, majd elkezdett küszködni!!!! Most, az iskola rendel egy fűtést, máris számtalan kifogást lehet olvasni, ez egy nagy falat, amit élesben kell végrehajtani, JÓL!!!
    Nagy probléma, hogy tüzelni igen, fűteni viszont nem tudunk. Lesznek nagy tüzek, sok minden leég és nem javul a helyzet, inkább romlik!! Aztán olvasom, nem
    előírás szerint használták a berendezést, nem tartották karban, nem szakember vizsgálta, illetve nem az Ő szakemberük vizsgálta felül, mert akkor ez meg az nem történt volna meg!! Minek vette meg, ha nem tudja használni!!!!! KÍSÉRLETEZZÜNK TOVÁBB, az energia nem vész el, HA átalakul?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

avarégetés
Aktuális légszennyezettség Főhírek

Itt a szmog – mit tehetünk egyénileg?

Ma megjelentek az első szmogról szóló hírek a híradásokban, amely ráirányítja a figyelmünket a téli időszak talán legnagyobb – egészségünket is veszélyeztető – problémájára: a szmogra, légszennyezésre. Néhány pontban összefoglaljuk, hogy egyéni szinten mi mindent tehetünk azért, hogy ne nőjön a légkörben a káros szennyező anyagok mennyisége. Lehet, hogy kis lépések ezek, vagy úgy gondolod, […]

Read More
Aktuális légszennyezettség

A légszennyezés helyzete és hatásai Magyarországon

Magyarországon a levegő minősége általában véve megfelel az EU-s átlagnak, de vannak olyan magyar települések, ahol a levegőminőség még mindig nem mondható jónak, és jelentős különbségek vannak a vidéki részek és a nagyobb városok között. A kén-dioxid, szén-dioxid, benzol és ólomkoncentrációja az ország egész területén a határérték alatt van. Az elmúlt egy-két évtizedben a csökkentett […]

Read More
Aktuális légszennyezettség

Mit tehetünk mi a légszennyezés megfékezéséért?

A légszennyezés megfékezése napról napra egyre fontosabb, sőt, már a 24. órában vagyunk. A levegő, amit belélegzünk telis-tele van veszélyes szennyezőanyagokkal, az óceánok és édesvizek vegyszerekkel szennyezettek, és ezek sajnos mind-mind az emberi működés eredményei. Kis odafigyeléssel, mindennapi dolgokkal azonban hozzá tudunk járulni a légszennyezés csökkentéséhez, elősegíthetjük környezetünk megóvását, és így sokat tehetünk saját egészségünkért […]

Read More