A légszennyezés helyzete és hatásai Magyarországon

Magyarországon a levegő minősége általában véve megfelel az EU-s átlagnak, de vannak olyan magyar települések, ahol a levegőminőség még mindig nem mondható jónak, és jelentős különbségek vannak a vidéki részek és a nagyobb városok között.

A kén-dioxid, szén-dioxid, benzol és ólomkoncentrációja az ország egész területén a határérték alatt van. Az elmúlt egy-két évtizedben a csökkentett kén-dioxid kibocsátás azt eredményezte, hogy ennek a szennyezőanyagnak a levegőben alacsonyabb lett a koncentrációja.

A nitrogén-oxidok és a talajközeli ózon szintje viszonylag magas, az utóbbi növekvő tendenciát mutat, hasonlóan Európa többi részeihez. A dinitrogén-oxid jelentős szerepet játszik a savasodásban és az ökoszisztémák eutrofizációjában, míg a talajközeli ózon komoly veszélyt jelent a mezőgazdasági termelésre. A por és a nitrogén-oxidok szintje a levegőben esetenként meghaladja az egészségügyi határértéket a nagyvárosok fő közlekedési útvonalain.

Az egészségügyi hatásokat ismerve és a rendelkezésre álló fejlett mérési technológiának köszönhetően megállapítható, hogy a finom részecskékből származó szennyezés jelenti a legnagyobb kockázatot a közegészségre (a levegőminőség tekintetében). Egy 2004-es adatokon alapuló értékelés, amely a szálló por egészségügyi hatásaival foglalkozott Budapesten és a nagy városokban, azt mutatta, hogy 100 000 lakosra jutó 170 korai elhalálozás évente a szállópor magas koncentrációjának való tartós kitettségnek tudható be.

A környezeti levegő minőségének javulása eredményeképpen csökkenő tendencia figyelhető meg a megbetegedéseket és elhalálozásokat illetően, ami különösképpen a 2000-es évtől nyilvánvaló. Azonban további vizsgálatok szükségesek, hogy azonosítani lehessen a legújabb trendeket, és hogy el lehessen különíteni a kültéri levegőminőség hatásait a cigarettafüst hatásaitól.

A levegő minőségét a nemzetközi levegőminőségi monitoring hálózat méri, amelyet EU-s alapok hozzájárulásával terjesztettek ki, megduplázva az online mintavételi pontok számát, és korszerűsítve a legtöbb mérőállomást. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet biztosítja a napi egészséggel kapcsolatos információkat a környezeti levegő minőségéről Budapesten és más nagyobb városokban a potenciálisan érintett lakosság védelme érdekében.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

avarégetés
Aktuális légszennyezettség Főhírek

Itt a szmog – mit tehetünk egyénileg?

Ma megjelentek az első szmogról szóló hírek a híradásokban, amely ráirányítja a figyelmünket a téli időszak talán legnagyobb – egészségünket is veszélyeztető – problémájára: a szmogra, légszennyezésre. Néhány pontban összefoglaljuk, hogy egyéni szinten mi mindent tehetünk azért, hogy ne nőjön a légkörben a káros szennyező anyagok mennyisége. Lehet, hogy kis lépések ezek, vagy úgy gondolod, […]

Read More
Aktuális légszennyezettség

Mit tehetünk mi a légszennyezés megfékezéséért?

A légszennyezés megfékezése napról napra egyre fontosabb, sőt, már a 24. órában vagyunk. A levegő, amit belélegzünk telis-tele van veszélyes szennyezőanyagokkal, az óceánok és édesvizek vegyszerekkel szennyezettek, és ezek sajnos mind-mind az emberi működés eredményei. Kis odafigyeléssel, mindennapi dolgokkal azonban hozzá tudunk járulni a légszennyezés csökkentéséhez, elősegíthetjük környezetünk megóvását, és így sokat tehetünk saját egészségünkért […]

Read More
Aktuális légszennyezettség

A levegőszennyezés általános egészségi hatásai

A levegő nem csupán mesterséges úton szennyeződhet. A természetes légszennyezést nem az emberi működés gerjeszti, leginkább vulkánokból, erdőtüzekből és kozmikus porból származik. Az ember felelőssége viszont a gépjárművek, kamionok, erőművek, hulladékégetők kibocsátott füstje, amelyek nélkül a mindennapi életet már el sem tudjuk képzelni, és a problémát éppen ez okozza. A kibocsátott mennyiség régen meghaladta azt […]

Read More