A légszennyezés olyan veszélyes, mint a malária vagy a TBC

Egy amerikai kutatás bebizonyította, hogy a légszennyezés mértéke ma már olyan súlyossá vált a fejlődő országokban, hogy ugyanolyan veszélyes, mint a malária vagy a tuberkulózis.

A világ legsúlyosabb szennyezési problémái címmel kiadd jelentés szerint a gyárakból, üzemekből és bányákból eredeztethető légszennyezés 125 millió ember egészségét veszélyezteti jelenleg világszerte. A tanulmány az emberiség történelmének első olyan statisztikai adatokkal szolgáló tudományos írása, amely képes volt megbecsülni, hogy hány ember halt meg vagy él veszélyben a Földön jelenleg a munkahelyén vagy a lakóhelyén tapasztalható légszennyezés mértéke miatt.

Stephan Robinson, avagy a kutatás vezetője szerint az orvostudomány nagyon sok időt, energiát és természetesen pénzt áldoz arra, hogy enyhítsék a tuberkulózis és a malária által okozott terheket, valamint problémákat. A szakember szerint a megdöbbentő az, hogy a légszennyezésből eredeztethető problémák ma már ugyanilyen súlyosak, azonban ennek ellenére sincsenek olyan nemzetközi, de még helyi akciók sem, amelyek legalább felhívnák a figyelmet arra, hogy a légszennyezés milyen hatással van az emberek egészségére.

A vizsgálatok során a kutatok közel 3 ezer aktív vagy bezárt ipari helyszínen folytattak alapos méréseket, többnyire a fejlődő országokban, és miután konkrét adatokhoz jutottak hozzá a levegőbe jutó ólom, higany és króm mennyiségéről, már képesek voltak megbecsülni azt is, hogy ez milyen hatást gyakorol az adott helyen élő vagy dolgozó emberekre.

A kutatás során különösen nagy figyelmet szenteltek a DALY érték meghatározására, ami lényegében azt jelenti, hogy az emberek hány évet veszítenek el várható élettartamukból a légszennyezettség miatti rokkantság vagy korai elhalálozás okán.

Az eredmények alapján a 49 vizsgált országban összesen 17 millió egészséges életévet vesztettek el az emberek csak a légszennyezettség drasztikus mértékétől közvetlenül vagy közvetett formában. Csak összehasonlításként, a malária 14 millió, a TBC 25 millió, az AIDS pedig eddig közel 30 millió egészséges életévet vett el világszerte az emberektől, vagy a légszennyezettség is ott van a legveszélyesebb betegségek mellett.

Mindez annak ellenére is meglepő, hogy a légszennyezést könnyebb és egyszerűbb is diagnosztizálni, sőt mi több, még tenni is ellene, de mégsem történik pozitív változás ezen a téren.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Egészség Főhírek

Biztosítás légszennyezés okozta egészségkárosodásra?

Egyre többet hallunk manapság a rossz levegőminőségről, és ahogy haladunk előre az időben, a helyzet nem hogy javulna, egyre rosszabb lesz. A nagyvárosok levegője – hazánkban főleg a téli időszakban – rendkívül egészségtelen, és a helyzet egyre csak romlik. De mit tehetünk mi? Hogyan védhetjük ki az egészségkárosodásunkat? Létezik-e egyáltalán olyan biztosítás, mely a környezeti […]

Read More
avarégetés
Egészség Környezet-egészség

Ne égesse el a lehullott leveleket, komoly légszennyezést okoz!

Beköszöntött az ősz, erre nem csak az egyre hűvösebbé váló reggelekből következtethetünk, hanem abból is, hogy egyre többször érzünk maró füstöt a családi házas, kertes övezetek környékén. Sajnos, sokan még mindig az égetést választják az őszi lomb, zöld hulladék megsemmisítésére, amivel komolyan veszélyeztetik a környéken élők egészségét. Pedig létezik szelídebb mód is az avar eltüntetésére, […]

Read More
csipkebogyós étel a szmog ellen
Egészség

Jó receptekkel a szmog ellen!

Kevesen tudják, de az étkezés kihat a tüdő és a légzőszervek állapotára is. Így egy-egy jó recepttel a téli-nyári szmog egészségkárosító hatása is mérsékelhető. A fenti állítást számos kutató megerősítette az Egyesült Államokból például a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) is hangsúlyozza ennek szerepét a légszennyezettség elleni küzdelemben. De lássuk sorra! A Kaliforniai Egyetem kutatója Dr. Tappel […]

Read More