Légzőszervi megbetegedések és légszennyező anyagok kint és bent

Az asztma és az egyéb krónikus tüdőbetegségek tüneteinek gyakori kiváltója a légszennyező anyagok megemelkedett szintje, ide értve a szálló port, a nitrogén-oxidokat, az ózont és a kén-dioxidot, amelyek mindegyike közvetlenül irritálhatja a légutakat.

Az asztma előfordulásának megnövekedett gyakorisága ősszel és télen valószínűleg több okra is visszavezethető: a hőmérséklet inverzió gépjárművek által generált szennyezésre gyakorolt hatásara, kombinálva a légúti vírusfertőzésekkel, amelyek az évnek ebben a szakaszában gyakrabban fordulnak elő, és a penész spórák megemelkedett számával.

Az allergiás légúti megbetegedések előfordulása nagyon magas, és folyamatosan növekszik a nyugatias országok városi lakossága körében szerte a világon. Egyre több epidemiológiai és laboratóriumi kutatásból származó bizonyíték van az allergia egyik fő okozójára a nyugati társadalmakban: a baktériumoknak való kitettségtől és bakteriális fertőzésektől való védelem a gyermekkorban az antibiotikumok liberális használatának és a higiéniának segítségével. Úgy tűnik, hogy bizonyos bakteriális termékek befolyásolják a fejlődő immunrendszert gyermekkorban, olyan módon, hogy az allergiás immunválaszt elvonják.

Az autóforgalom okozta levegőszennyezés pedig egy másik magyarázat erre a fejlett országokban elterjedt közegészségügyi problémára. A dízel kipufogógáz – amelyről tudni lehet, hogy fellendíti az IgE antitestek kialakulását a kísérleti állatoknál, így allergiássá téve őket – szerepet játszhat az allergia kialakításában az emberi populációknál is.

Bár a légszennyezés az asztmás tünetek egyik fontos kiváltója, nem tekinthető az allergia fontos okozójának, mint olyan, ugyanis az allergia előfordulása elég ritka a szennyezett, de nem nyugatias civilizációknál.

Egy légkondicionált otthon, ahol nincsenek bent dohányzók, házi kedvencek és régi szőnyegek, általában mentes az olyan mennyiségű légszennyező anyagtól, amely légúti betegségeket okozhat. Az evaporatív léghűtés növelheti a levegőben terjedő allergének, különösen a gomba spórák szintjét. A dohányfüst, a háziállatok (különösen a macska), a házi poratkák és penészes szőnyegek gyakori beltéri kiváltói az asztmának és szénanáthának.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Egészség Főhírek

Biztosítás légszennyezés okozta egészségkárosodásra?

Egyre többet hallunk manapság a rossz levegőminőségről, és ahogy haladunk előre az időben, a helyzet nem hogy javulna, egyre rosszabb lesz. A nagyvárosok levegője – hazánkban főleg a téli időszakban – rendkívül egészségtelen, és a helyzet egyre csak romlik. De mit tehetünk mi? Hogyan védhetjük ki az egészségkárosodásunkat? Létezik-e egyáltalán olyan biztosítás, mely a környezeti […]

Read More
avarégetés
Egészség Környezet-egészség

Ne égesse el a lehullott leveleket, komoly légszennyezést okoz!

Beköszöntött az ősz, erre nem csak az egyre hűvösebbé váló reggelekből következtethetünk, hanem abból is, hogy egyre többször érzünk maró füstöt a családi házas, kertes övezetek környékén. Sajnos, sokan még mindig az égetést választják az őszi lomb, zöld hulladék megsemmisítésére, amivel komolyan veszélyeztetik a környéken élők egészségét. Pedig létezik szelídebb mód is az avar eltüntetésére, […]

Read More
csipkebogyós étel a szmog ellen
Egészség

Jó receptekkel a szmog ellen!

Kevesen tudják, de az étkezés kihat a tüdő és a légzőszervek állapotára is. Így egy-egy jó recepttel a téli-nyári szmog egészségkárosító hatása is mérsékelhető. A fenti állítást számos kutató megerősítette az Egyesült Államokból például a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) is hangsúlyozza ennek szerepét a légszennyezettség elleni küzdelemben. De lássuk sorra! A Kaliforniai Egyetem kutatója Dr. Tappel […]

Read More