Lehet-e biciklizni a szennyezett városi levegőben?

biciklizés városban

Egyre inkább úgy tűnik, a kerékpározás mindjobban belopja magát közlekedési kultúránkba, ami pozitívum. A kerékpár több szempontból is kiváló és hasznos közlekedési eszközünk. Egyrészt, közben átmozgatjuk egész testünket, s míg két keréken suhanunk, a szabad levegőn töltjük időnket, nem pedig egy zárt, állott levegőjű légtérben, ezért, mint mozgásforma, önmagában igen jó hatással bír egészségi állapotunkra. Másrészt, hamar és viszonylag zökkenőmentesen el lehet jutni vele szinte bárhova, ráadásul nincs káros hatással a környezetre sem. Azonban, gépjárművektől túlzsúfolt korunkban vajon káros-e ez a közlekedési forma?

Légszennyezettség

A folyamatosan emelkedő számú gépjárművek használata miatt, főként nagyvárosaink levegőjének minősége egyre romlik, ami mindenki életére rányomja bélyegét, nem csak a gépjárműhasználókéra. A mérőállomások adatai egyértelműen alátámasztják, hogy a levegő szennyezettségi mértéke az elmúlt években jelentősen rosszabbodott hazánkban is, ami súlyos egészségügyi kockázatokat rejt magában.

A légszennyező anyagok belégzése nagyon rossz hatással van az egészségre, hosszú távon komoly problémákat okozhat. Szemproblémák, tüdő- és légúti bántalmak, légzési nehézségek, valamint az apró, káros részecskék belégzésével, amik a tüdőn keresztül a véráramba kerülnek, keringési és érrendszeri megbetegedések, szívbántalmak alakulhatnak ki. Egy felnőtt ember naponta 10-20 ezer liter levegőt lélegzik be, ami fizikai igénybevételtől függően jóval több is lehet. A számok nagyságából kitűnik, hogy a probléma nagysága nem elenyésző. Magyarországon évente 160 ezer ember veszti életét szállópor okozta károsodás következtében, a nagyvárosok lakosainak élete pedig átlagosan 3 évvel rövidül meg emiatt.

Eltérő napokon különféle légszennyezettségek mérhetők, ezért érdemes figyelemmel kísérni az Országos Légszennyezettség Mérőhálózat naprakész adatait, vagy a mi oldalunkat, hogy megtudhassuk, a láthatatlan veszély mikor leselkedik ránk a legnagyobb mértékben, amikor lehetőleg vissza kell szorítani a szabadlevegőn való tartózkodást.

A levegőminőség hatása kerékpározókra

Korunkban nem létezik olyan városi közlekedési forma, amely valami módon ne lenne közvetlenül vagy közvetetten káros hatással egészségi állapotunkra. Ennél fogva csakhogy nem mindegy, milyet választunk, hiszen a szennyezés mindenkire éppúgy veszélyes. Azonban mégsem lehet így leegyszerűsíteni. A rengeteg forgalomban lévő gépjármű halmozottan emeli a légszennyezettséget, a szmogos levegőt pedig minden polgár belélegzi, legyen az autós, motoros, gyalogos vagy kerékpáros. Ezért, ha a kétkerekűt választjuk, hozzájárulunk a levegőminőség javulásához, illetve ezzel önmagunk egészségén túl embertársainkét is óvjuk, ezen felül a zsúfolt, bedugult utakat és a szintén egészségre ártalmas zajszennyezettséget is jobban elkerülhetjük. Minél többen döntenek a biciklizés mellett, annál tisztább levegőt, élhetőbb városokat kapunk.

A biciklizés kétségkívül jó dolog, viszont az azzal közlekedőknek, mivel a levegővételt kikerülni nem lehet, óvintézkedéseket szükséges tenni egészségünk érdekében. Zsúfolt, forgalmas utak helyett válasszák az elkerülő utakat, mellékutcákat, a dugóban rekedt gépjárművek kipufogógázát kerüljék el, illetve igyekezzenek elkerülni a csúcsidőket is, lehetőleg korábban induljanak útnak. Túl szmogos levegőben pedig viselhetnek arcmaszkot. Ne feledkezzünk meg a gyermekekről sem. A tüdőhasználatot tekintve egy futóbicikli vagy éppen egy roller hasonló igénybevételt jelent mintha kerékpároznánk, ezért az óvintézkedések itt is indokoltak. Ezen kívül töltsenek minél több időt zöldövezetben, távol a nagyvárosi környezettől, hogy kompenzálják a hét közben beszívott szmogot, és ezzel segítsék immunrendszerük, szervezetük regenerálódását.

2 thoughts on “Lehet-e biciklizni a szennyezett városi levegőben?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

KÖZLEMÉNY

Kedves Látogatóink! Ahogy Önök is tapasztalták az utóbbi időben, kb. 8-10 hónapja egyre akadozottabban működött az oldalunk, többször láthatták, ahogy jelezték is nekünk, hogy nem frissülnek a légszennyezettségi adatok. Ennek oka, ahogy már a korábbi közleményünkben is leírtuk, hogy az állami hivatalos adatok elérhetősége technikai akadályokba ütközött, ezért közvetlenül a magyar hivatalos oldalról nem tudjuk […]

Read More
légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

Oldalunk ÚJRA FRISSÜL!

Kedves Látogatóink! Oldalunk a mai naptól (2022.06.14.) újra friss légszennyezettségi adatokat közöl, és rendszeresen frissül. Köszönjük a sok-sok kedves érdeklődést, az eddigi türelmüket és a megértésüket! További jó hírünk a győrieknek, hogy ezentúl Győr adatainál Győr adatait fogják látni, nem pedig Gyóró települését 🙂 KORÁBBI HÍREINK: 2022.06.08. Jelenleg úgy néz ki, hogy találtunk megoldást arra, […]

Read More
Főhírek Legfrissebb hírek

Kevesebb fajlagos kibocsátás, de több autó? Mi az igazság?

Egyre többet hallani arról, hogy az autóipar zöldül. De valóban igaz ez. Ha fajlagosan alacsonyabb is a kibocsátás, ne-e került egyre több autó az utakra? Ennek a témakörnek jártunk utána. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) adata szerint 2000-ben egy átlagos személyautó 172 g szén-dioxidot jutatott a légkörbe megtett kilométerenként. Ez az érték 2018-ra 120 g/CO2/km-re […]

Read More