Már az űrből is látható a földi légszennyezés!

Bizonyos földi régiók, így főként Kelet-Ázsia és Amerika felett néha már olyan nagy méreteket ölt a légszennyezettség, illetve a belőle kialakuló szmog, hogy azt már az űrből is látni lehet. A NASA egyik műholdja a múltban például több ízben is rögzített olyan sötétszürke szmog-felhőt Peking és Sanghaj felett, amelyek párhuzamban álltak a régióban mért magas légszennyezettséggel.

Egyre többször kerülnek fel a világhálóra olyan felvételek, amelyek azt bizonygatják, hogy a kínai légszennyezés mértéke már olyan nagy, hogy az a teljes földi bioszférára hatást gyakorol. Peking és Sanghaj felett például gyakran olyan nagy szmog-felhő gyűlik össze, hogy mint esős időben, teljesen eltakarja a napot, így állandó szürkületben kell eltölteniük mindennapjaikat a város lakóinak, méghozzá maszkokban, a friss levegőtől megfosztva. A folyamat már évtizedek óta tart, illetve döbbenti meg a világot, de ami még ennél is nagyobb meglepetés, hogy a szmog felhőjét immáron a világűrből is tisztán lehet látni.

Mindezt a NASA Terra nevű műholdja bizonyította be, ahonnan nemrégiben olyan felvételek érkeztek a Földre, amelyen egy több ezer kilométeres kiterjedésű sűrű, sötétszürke felhőt láthattunk mindkét kínai nagyváros körül. Mivel abban az időszakban anticiklon uralkodott a térségben, illetve mert a műhold képes különbséget tenni a nedvességtartalmú és a portartalmú felhők között, ezért duplán bizonyított, hogy a sűrű burkot a légszennyezés idézte elő.

A kérdéses műholdfelvételek a tökéletes bizonyítékai annak, hogy Kínában milyen hatalmas méreteket ölt mind a mai napig a környezetet károsító tevékenység. Noha mindez már önmagában is aggodalomra ad okot, de a korántsem természetesen jelenség egészségügyi tényezőit is fontos figyelembe venni, hiszen a szmog miatt szó szerint életveszélyben vannak a két nagyváros lakói. A kérdéses felvétel idején – ez 2013. december 7-én volt –, ugyanis az Egyesült Államok pekingi és sanghaji nagykövetségére szerelt mérőállomás kritikusan magas légszennyezettséget mért, így utóbbi esetben 355 mikro-gramm, előbbi metropoliszban pedig rekordértékű 480 mikro-grammot köbméterenként.

Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy amennyiben egy ember több mint 24 óráig tartózkodik a szabad levegőn, könnyen lehet, hogy belefullad a sok-sok káros anyagba. Az Egészségügyi Világszervezet előírásai szerint a levegő minősége akkor tekinthető megfelelőnek, ha egy köbméternyi levegőben legfeljebb 25 mikro-gramm légszennyező részecske található.

A két kínai város fölé telepedett szmog-felhő azonban ennek az értéknek a többszörösével terhelte a városlakókat, akik minden egyes lélegzetükkel milliárdnyi apró káros részecskét lélegeztek be tüdejükbe.

A helyzet súlyosságát Kínában is érzik, amit mi sem bizonyít jobban, minthogy a hatóságok az említett időszakban elrendelték, hogy az iskoláskorú gyermekek ne tartózkodjanak a szabad levegőn, legfeljebb szűrővel ellátott maszkban.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Globális környezeti hírek Környezet-egészségügy

Az elektromos autók is szennyezik a levegőt

Az köztudott, hogy a hagyományos gépjárművek igencsak felelősek a légszennyezettség kialakulásáért. A környezetvédők többsége kiváló alternatívaként tekint az elektromos autókra, de a valóságban ezek a járművek is csak közvetlenül nem szennyezik a környezetet! A tényeket független amerikai kutatók hozták nyilvánosságra, akik arra a következtetésre jutottak, hogy bár közlekedés közben az elektromos autók valóban nem járnak […]

Read More
Globális környezeti hírek Globális környezeti problémák

Már a londonit is felülmúlja a magyar szmog-helyzet

Dél-Anglia részéről az utóbbi hónapokban több ízben is napvilágot látott olyan hír, miszerint veszélyes mértékű szmogot mértek. A gyakorlatban azonban a magyar szmog-riadók a veszélyesség mértékét tekintve sokkal veszélyesebbek és jelentősebbek, mint a Londonban tapasztaltak! Kapcsolódó témák: Újra támad a szmog Újra itt a szmog, sokfelé magas a légszennyezettség Már a londonit is felülmúlja a […]

Read More