Már a londonit is felülmúlja a magyar szmog-helyzet

Dél-Anglia részéről az utóbbi hónapokban több ízben is napvilágot látott olyan hír, miszerint veszélyes mértékű szmogot mértek. A gyakorlatban azonban a magyar szmog-riadók a veszélyesség mértékét tekintve sokkal veszélyesebbek és jelentősebbek, mint a Londonban tapasztaltak!

Az angol környezetvédelmi minisztérium közleménye szerint legutóbb a tízes skála legfelsőbb fokáig kúszott a szállópor mértéke Dél-Angliában, ami számokban kifejezve azt jelenti, hogy 102 mikro-gramm káros anyag volt egy köbméter levegőben. Habár az esetet a világsajtó úgy próbálta beállítani, hogy világméretű katasztrófa történt, a gyakorlatban azonban hazánkban ennél sokkal súlyosabb esetek is előfordulnak mind a mai napig. Sőt mi több, évente egyre súlyosabb szmog-riadók vannak, amelyek a londoni 102 mikro-grammhoz mérten szinte gyakran másfélszer magasabb értéket mutatnak.

Példának okáért az idei fűtési szezonban Debrecenben nem egyszer 247 mikro-gramm/köbméteres értéket is mértek, ami két és fél szerese a londoni „katasztrófának”. Emellett hasonló időszakban Nyíregyházán is 187-es értéken állt a szállópor koncentrációja, míg február 1-jén a mindössze 8 ezer lelket számláló Putnokon 146 mikro-gramm/köbmétert mértek, ami lényegesen magasabb, mint a rekordnak beállított londoni értékek. Természetesen többször előfordult már, hogy Budapesten is jóval magasabb értékeket mértek a brit fővárosihoz képest, szintén az idei fűtési szezonban ugyanis Pesthidegkúton 104 mikro-grammnyi volt a koncentráció, noha erre hazánkban még figyelmeztetést sem igazán adnak ki.

Fontos kiemelni, hogy míg a londoni szmog híre bejárja a világsajtót, addig hazánkban ezek az értékek kis híján természetesnek tekinthetők, az esetek többségében hírértékük sincs. Márpedig az egészségügyi hatásuk annál nagyobb, erre utal legalábbis, hogy a londoni magas légszennyezettség-érték után 14 százalékkal nőtt meg a riasztások száma a mentőszolgálatoknál, főként a légzőszervi- és keringési problémában szenvedő betegek által. Sőt mi több, extrém intézkedéseket is meghozott a brit kormány az eset kapcsán, így az iskolában a gyerekeket vagy egyáltalán nem engedték ki az udvarra, vagy csak védőmaszkban, míg idehaza 250-es porkoncentráció esetén is vígan szaladgálnak kint a lurkók.

Magyarországon tehát a szmog és légszennyezettség információértékét tekintve egyelőre még nagyon komoly problémák vannak!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Globális környezeti problémák

Kínában már üzlet lett a légszennyezés

Noha a légszennyezésnek csak káros hatásai vannak az emberekre és a teljes élővilágra nézve, mégis vannak olyan cégek és vállalkozásnak, akik örülnek a nagy mennyiségű szmognak, hiszen például a védőmaszkok és a légtisztítók piaca soha korábban nem látott növekedésnek és népszerűségnek indult a kelet-ázsiai országban. Mivel a kínai nagyvárosokban teljesen általános, hogy bizonyos időközönként szmog-riadót […]

Read More
Globális környezeti hírek

Már az űrből is látható a földi légszennyezés!

Bizonyos földi régiók, így főként Kelet-Ázsia és Amerika felett néha már olyan nagy méreteket ölt a légszennyezettség, illetve a belőle kialakuló szmog, hogy azt már az űrből is látni lehet. A NASA egyik műholdja a múltban például több ízben is rögzített olyan sötétszürke szmog-felhőt Peking és Sanghaj felett, amelyek párhuzamban álltak a régióban mért magas […]

Read More
Globális környezeti hírek Környezet-egészségügy

Az elektromos autók is szennyezik a levegőt

Az köztudott, hogy a hagyományos gépjárművek igencsak felelősek a légszennyezettség kialakulásáért. A környezetvédők többsége kiváló alternatívaként tekint az elektromos autókra, de a valóságban ezek a járművek is csak közvetlenül nem szennyezik a környezetet! A tényeket független amerikai kutatók hozták nyilvánosságra, akik arra a következtetésre jutottak, hogy bár közlekedés közben az elektromos autók valóban nem járnak […]

Read More