A robogók még a teherautóknál is jobban szennyezik a levegőt

Egy friss kutatás alaposan átírta mindazt, amit eddig a járművek környezetszennyező hatásairól gondoltunk korábban, lévén azt hittük, hogy a teherautók mindennél jobban felelősek a légszennyezésért, a gyakorlatban azonban ez nem igaz, a robogók ugyanis sokkal nagyobb kárt csinálnak ebben a tekintetben.

A Nature Communications című tudományos folyóiratban megjelent legfrissebb kutatások szerint a kis mopedek sok ezerszer több szmogot keltő aeroszolt juttat a levegőbe abban az esetben, ha járó motorral áll, mint a nagyobb járművek. Egy nemzetközi kutatócsoport bebizonyította, hogy a teherautók károsanyag-kibocsájtása megálláskor lecsökken, míg a robogók esetében nem.

Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a személyautókhoz és a teherautókhoz képest a robogók fajlagosan sokkal több szennyezőanyagot juttatnak a levegőben, mint a nagyobb közlekedési eszközök, így például a buszok és a teherautók. Mindez azért különösen meglepő, mert a múltban több amerikai nagyváros is azzal kampányolt, hogy autók helyett térjenek át a robogóra azok, akik egyedül járnak munkába, de nem szeretik a tömegközlekedést.

Úgy tűnik azonban, hogy ez csak akkor fejti ki a hatását gyakorlatban, ha nem egy óriási dugóban kell közlekednünk munkahelyünkig, hanem szinte megállás nélkül.

A kutatók alaposabban is megvizsgálták a robogók által kibocsájtott káros füst összetevőjét, és azt tapasztalták, hogy a rákkeltő benzolból, valamint más oxigéneredetű mérgező anyagokból is lényegesen nagyobb arányban találtak a robogó emissziójában, mint a teherautókéban.

A szakemberek szerint így például már robogó mellett vagy mögött várakozni is igencsak nagy egészségkárosító hatást válthat ki! Markus Kalberer, a Cambridge-i Egyetem kutatója szerint sikerült bebizonyítaniuk, hogy a közhiedelemmel ellentétben a robogók a városok domináns légszennyezői, mert összességében sokkal több kormot és mérgező szerves részecskét bocsájtanak ki, mint a személyautók vagy a teherautók. Az ok tudományos hátterében az áll, hogy a robogókat többnyire kétütemű motorok hajtják.

Ezeknek a jellemzője, hogy lényegesen kisebb hatékonysággal égetik az üzemanyagot, és kipufogórendszerük kevésbé szűri meg a szennyezőanyagokat, mint a katalizátorral felszerelt egyéb járművek. A kutatók több ezer jármű emisszióját vizsgálták meg világszerte, és vetették össze az aktuális légszennyezettség mértékével, így jutottak a fenti következtetésre.

Érdekesség, hogy az Európai Unió terén a tankolt üzemanyag egy százalékát használjuk csak fel robogók meghajtására, azonban mégis jelentősen és költséghatékonyan lehetne csökkenteni a városok légszennyezettségét, ha korlátoznák a kétüteműek forgalmát. A legtöbb városban az utak mentén mért légszennyezettség kétharmad része már bizonyítottan kétütemű robogóktól származik, holott a legtöbb helyen még mindig kevesebb fut belőle az utakon, mint teherautókból.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Egészség Főhírek

Biztosítás légszennyezés okozta egészségkárosodásra?

Egyre többet hallunk manapság a rossz levegőminőségről, és ahogy haladunk előre az időben, a helyzet nem hogy javulna, egyre rosszabb lesz. A nagyvárosok levegője – hazánkban főleg a téli időszakban – rendkívül egészségtelen, és a helyzet egyre csak romlik. De mit tehetünk mi? Hogyan védhetjük ki az egészségkárosodásunkat? Létezik-e egyáltalán olyan biztosítás, mely a környezeti […]

Read More
avarégetés
Egészség Környezet-egészség

Ne égesse el a lehullott leveleket, komoly légszennyezést okoz!

Beköszöntött az ősz, erre nem csak az egyre hűvösebbé váló reggelekből következtethetünk, hanem abból is, hogy egyre többször érzünk maró füstöt a családi házas, kertes övezetek környékén. Sajnos, sokan még mindig az égetést választják az őszi lomb, zöld hulladék megsemmisítésére, amivel komolyan veszélyeztetik a környéken élők egészségét. Pedig létezik szelídebb mód is az avar eltüntetésére, […]

Read More
csipkebogyós étel a szmog ellen
Egészség

Jó receptekkel a szmog ellen!

Kevesen tudják, de az étkezés kihat a tüdő és a légzőszervek állapotára is. Így egy-egy jó recepttel a téli-nyári szmog egészségkárosító hatása is mérsékelhető. A fenti állítást számos kutató megerősítette az Egyesült Államokból például a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) is hangsúlyozza ennek szerepét a légszennyezettség elleni küzdelemben. De lássuk sorra! A Kaliforniai Egyetem kutatója Dr. Tappel […]

Read More