A szmog egészségügyi hatásai

légszennyezés beltéri

Az új év rendkívül rossz levegőminőséggel kezdődött, több városban is elrendelték a szmogriadó tájékoztatási fokozatát. A szmogriadó arra figyelmeztet mindenkit, hogy ezekben a napokban nem tanácsos hosszabb ideig a szabadban tartózkodni, és különösen ki vannak téve a nemkívánatos hatásoknak a kisgyermekek, az időskorúak, valamint a szív-és érrendszeri problémákkal küzdők. Fókuszunkban a légszennyezés egészségügyi hatásai.

 

A téli rossz levegőminőséget, a szmogot elsősorban a lakossági fűtés kibocsátása, részben a közlekedés és az ilyenkor kialakuló időjárási helyzet okozza. A légszennyező anyagok közül a legnagyobb problémát a szálló por (PM10) okozza, melynek egészségünkre nézve számos kedvezőtlen hatása van.

 

A skála igen széles: az egészen enyhe lefolyású légúti elváltozásoktól, az allergiás megbetegedéseken keresztül egészen a tüdőrák kialakulásának megnövekedett kockázatáig sokféle megbetegedéssel találkozhatunk, amelyek a PM10 levegőben való megnövekedett jelenlétére vezethető vissza. A szálló por számlájára írhatjuk a légzőszervi megbetegedések kockázatának növekedését, a szív- és érrendszeri betegségek súlyosbodásának kockázatát. A légszennyezés és a fenti megbetegedések közötti kapcsolatot ma már számos kutatás is alátámasztja.

 

A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a porszemcsékhez gyakran más anyagok is kötődnek, így nitrátok, kloridok vagy szulfátok, melyek toxikus hatással rendelkeznek. A toxikus hatású részecskéken kívül még különféle gombák, baktériumok vagy vírusok is tapadhatnak rájuk, melyek ekképpen szintén könnyen bejuthatnak az emberi szervezetbe is. Így könnyen kialakulhatnak különféle gyulladásos megbetegedések is a fentiek mellett.

 

Az egészségügyi hatások legtöbbje természetesen csak hosszabb távon mutatható ki, de ez nem azt jelenti, hogy ha csak rövid ideig találkozunk a szállóporral szennyezett levegővel, akkor az ne lenne ránk kedvezőtlen hatással. Az arra érzékeny emberek már a rövid távon jelentkező hatásokat is megérzik, így a szálló por belégzése súlyosbíthatja tüneteiket vagy újabbak kialakulását eredményezheti. Különösen veszélyeztetettek a csecsemők és a kisgyermekek, az időskorúak, a dohányzó emberek, illetve azok, akik már rendelkeznek valamelyik tünettel a fentiek közül (például légúti megbetegedésben szenvednek).

 

A szálló por egészségügyi hatásait a halálozások számának kimutatásával vizsgálják, melyre ún. követéses vizsgálatokat alkalmaznak. Ez azt jelenti, hogy egy nagyobb embercsoportot végigkövetnek 15-20 éven keresztül, rendszeres vizsgálatoknak vetik alá őket,  és ebből vonnak le következtetéseket. A szálló por koncentrációjának a hatásokkal való összevetését 500 ezer ember 16 éven keresztüli nyomon követésével vizsgálták, és azt mutatták ki, hogy a PM10 koncentrációjának 10 μg/m³-rel történő növekedése rövid távon 0,5-0,6%-kal növeli a halálozási arányt. Azt is kimutatták, hogy a PM10-nél sokkal kedvezőtlenebb hatással bír a PM2,5, a mérések alapján hosszú távon a PM2,5 éves átlagkoncentrációjának 10μg/m³-rel történő növekedése már 6 %-kal növeli meg a halálozások arányát.

 

A PM2,5 azért veszélyesebb, mint a PM10, mert sokkal kisebb méretéből adódóan a hörgőcskékbe és a léghólyagocskákba is eljut, míg a PM10 csupán a hörgőkbe hatol be.

 

További rendszeresen frissülő,  hasznos, egészséggel kapcsolatos információkat, bejegyzéseket olvashat az EgészségMagazin.com oldalán.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

KÖZLEMÉNY

Kedves Látogatóink! Ahogy Önök is tapasztalták az utóbbi időben, kb. 8-10 hónapja egyre akadozottabban működött az oldalunk, többször láthatták, ahogy jelezték is nekünk, hogy nem frissülnek a légszennyezettségi adatok. Ennek oka, ahogy már a korábbi közleményünkben is leírtuk, hogy az állami hivatalos adatok elérhetősége technikai akadályokba ütközött, ezért közvetlenül a magyar hivatalos oldalról nem tudjuk […]

Read More
légszennyezés.hu
Főhírek Legfrissebb hírek

Oldalunk ÚJRA FRISSÜL!

Kedves Látogatóink! Oldalunk a mai naptól (2022.06.14.) újra friss légszennyezettségi adatokat közöl, és rendszeresen frissül. Köszönjük a sok-sok kedves érdeklődést, az eddigi türelmüket és a megértésüket! További jó hírünk a győrieknek, hogy ezentúl Győr adatainál Győr adatait fogják látni, nem pedig Gyóró települését 🙂 KORÁBBI HÍREINK: 2022.06.08. Jelenleg úgy néz ki, hogy találtunk megoldást arra, […]

Read More
Főhírek Legfrissebb hírek

Kevesebb fajlagos kibocsátás, de több autó? Mi az igazság?

Egyre többet hallani arról, hogy az autóipar zöldül. De valóban igaz ez. Ha fajlagosan alacsonyabb is a kibocsátás, ne-e került egyre több autó az utakra? Ennek a témakörnek jártunk utána. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) adata szerint 2000-ben egy átlagos személyautó 172 g szén-dioxidot jutatott a légkörbe megtett kilométerenként. Ez az érték 2018-ra 120 g/CO2/km-re […]

Read More