Hogyan javíthatunk lakásunk légszennyezettségi állapotán?

légszennyezés beltéri

Lakásaink beltéri légszennyezettségéről már több alkalommal írtunk ezen a honlapon, és írtunk már tippeket is a beltéri légszennyezettség szintjének csökkentésére. Most további ötleteket szeretnénk adni arra vonatkozóan, hogy lehet még jobban csökkenteni ezt az értéket lakásainkban.

Mi az a beltéri légszennyezettség?

A téli szmogriadók kapcsán az emberek többségének figyelme a légszennyezés problémájára irányul, ilyenkor a híradásokban is sokszor találkozunk a szmoggal és hatásaival, és azzal, hogy felhívják figyelmünket: minél kevesebbet tartózkodjunk a szabadban ez idő alatt. Különösen a kisgyermekek és az idősek vannak kitéve ennek a problémának, melyet egyéni szinten nem is lehet kezelni.

Ugyanakkor tény, hogy a beltéri levegő is lehet szennyezett, sőt az év nagy részében nemegyszer szennyezettebb, mint a kültéri. Erről sokkal kevesebben tudnak, pedig ha belegondolunk, mennyi időt töltünk a szabadban és beltéren, akkor látszik, hogy ez utóbbi érték sokkal magasabb. Különösen a gyermekek és a nők esetében magas a bent töltött idő, így ők vannak kitéve leginkább ezeknek a kedvezőtlen hatásoknak.

A beltéri légszennyezettség sok tényező együttes hatásából tevődik össze, így a fűtés, főzés, a különféle műanyagok, az oldószerek, gyanták, melyek akár évekig párologhatnak. Növeli a légszennyezettség mértékét a beltéren történő dohányzás, a sok-sok vegyi anyag, amit használunk, a penészgombák, a háziállatok és a sort még hosszan lehetne folytatni.

Csökkentsük a vegyi anyagokat a háztartásainkban!

Jelen cikkünkben a háztartásokban használt vegyi anyagok csökkentésének lehetőségét vizsgáljuk meg, és vázoljuk fel helyettesíthetőségüket kevésbé veszélyes szerekkel, annak érdekében, hogy egészségünket ne károsítsa a beltéri légszennyezettség.

Gondoljuk csak végig, mi mindenhez használunk vegyi anyagokat, vegyszereket és milyeneket: a mosogatószerek, mosóporok, öblítő szerek, dezodorok, tusfürdők, tűzhely-tisztítók, tisztítószerek, légfrissítők, WC-illatosítók, rovarirtó szerek, festékek és oldószereik, hajlakkok, hajápolók, és a sort még hosszan sorolhatnánk. És ezek nagy része teljesen fölösleges, de legalábbis könnyedén helyettesíthető olyan házi praktikákkal, megoldásokkal, melyek nem terhelik feleslegesen a szervezetünket, kímélik egészségünket és a környezetet.

Teljesen fölösleges például a légfrissítők használata, hiszen kiváltható a használatuk alapos szellőztetéssel. Még akkor se használjuk ezeket, ha olyan a mellékhelyiségünk, hogy ablakkal nem rendelkezik, mert e vegyi anyagok lehetséges rákkeltők.

Ugyanígy kiiktathatjuk a rovarirtó szerek használatát, hiszen káros, visszafordíthatatlan egészségügyi hatással rendelkeznek. És mivel helyettesíthetjük? Légycsapóval, illatos növényekkel: muskátlival, levendulával, citromfűvel, hangya ellen szódabikarbónával, legyek, szúnyogok ellen szúnyoghálóval, ágyi poloska ellen házilag készíthető élesztős csapdával. A sort persze lehet folytatni, hiszen minden rovar ellen van hatásos házi praktika, mely nem okoz sem légszennyezettséget, sem más negatív hatást.

Tudnunk kell, hogy a forró víz kitűnő fertőtlenítő hatással rendelkezik, használjuk a fürdőszobában a WC, a mosdókagyló vagy a kád fertőtlenítésére is. Öblítőszerek helyett használjunk ecetet, mosóporok helyett pedig mosószódát!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

avarégetés
Egészség Környezet-egészség

Ne égesse el a lehullott leveleket, komoly légszennyezést okoz!

Beköszöntött az ősz, erre nem csak az egyre hűvösebbé váló reggelekből következtethetünk, hanem abból is, hogy egyre többször érzünk maró füstöt a családi házas, kertes övezetek környékén. Sajnos, sokan még mindig az égetést választják az őszi lomb, zöld hulladék megsemmisítésére, amivel komolyan veszélyeztetik a környéken élők egészségét. Pedig létezik szelídebb mód is az avar eltüntetésére, […]

Read More
Környezet-egészség

Már Amerikában is érezteti hatását az ázsiai légszennyezés

Ázsiában, főként Kína területén már hivatalosan is súlyos szmog-helyzet van, amivel kapcsolatban eddig úgy gondoltuk, hogy csak az emberek egészségi állapotára van hatással, illetve az élővilágra, de a legfrissebb bizonyítékok szerint az ázsiai légszennyezettség már Amerikában is érezteti hatását. Méghozzá nem is akármilyen módon! Kutatók szerint ugyanis immáron biztosnak tekinthető, hogy a mértéktelen ázsiai légszennyezés […]

Read More
Környezet-egészség

A beltéri szmog az újabb csendes gyilkos

Noha a szmog és a légszennyezés fogalmát hajlamosak vagyunk a külvilágban megtalálható levegő minőségével párhuzamba állítani, azonban a színen feltűnt egy újabb csendes gyilkos is a beltéri szmog képében, aminek köszönhetően már több millió ember hal meg évente. A Forbes elemzéséből – ami a koppenhágai egyetem kutatására épül – kiderül továbbá, hogy a kültéri légszennyezés […]

Read More