Milyen betegségeket idézhet elő a légszennyezés?

Már több tudományos kutatás is bebizonyította a múltban, hogy a légszennyezés közvetett vagy közvetlen módon, de számtalan betegséget idézhet elő. Sokan azonban megdöbbennék, ha tudnák, hogy pontosan miket!

A tiszta levegő nagy általánosságban oxigénből, nitrogénből, széndioxidból, argonból, héliumból és más, nem mérgező gázokból tevődik össze. Az alkotóelemek mindegyike megtalálható a természetben önmagában.

A légszennyezettség hatására azonban a levegőben megnövekszik a természetes összetétel mennyisége, így különféle mérgező gázok, vegyületek, részecskék és aeroszolok kerülnek a légkörbe, ami kisebb vagy nagyobb mértékben, de biztosan hatással lesz minden élő szervezetre, ezen felül a talajra, a vízre és a teljes ökoszisztémára is.

A légszennyezésnek különböző fajtái léteznek, így beszélhetünk természetes és mesterséges légszennyezésről is. Természetes az, ha például vulkánokból, erdőtüzekből vagy tengeri sókból olyan káros gázok vagy részecskék kerülnek a levegőbe, ami nem emberi hatással vagy közbenjárással történt. A mesterséges légszennyezés ezen felül az, amihez valamilyen formában köze van az embereknek is. Így például a közlekedésből vagy az ipari termelésből származó légszennyezés ide sorolható.

A légszennyezésnek szmog formájában számtalan negatív hatása van az ember egészségére. Két különféle szmogot különböztetünk meg egymástól, így a londoni és a Los Angeles-i típusút. A London-típusú légszennyezés a szén égéstermékét, a kéndioxidot tartalmazza, míg a tengerentúli társa az intenzív közlekedésnek és a magas hőmérsékletnek köszönhetően alakul ki, így főként szénhidrogént és nitrogén-oxidot tartalmaz.

Ezek a levegőben található káros anyagok számtalan formában hatást gyakorolnak egészségünkre.

Hogy konkréten milyen betegségek esetén bizonyított a légszennyezés, mint kiváltó ok?

Ilyen például az idült hörgőgyulladás, a különféle allergiák, a nyálkahártya károsodása, a tüdőfunkció-, és a tüdőkapacitás gyengülése, a légúti szűkület, a fulladásos roham, a fejfájás, az orr- vagy a torok bántalmai, a szem irritációja – pirosság, viszketés, könnyezés –, a hányinger, a szédülés és az émelygés, vagy a már meglévő légzőszervi problémák erősödése. A legnagyobb hatást azonban a légszennyezés a kutatások alapján az allergiára, meglévő allergia esetén pedig a rohamok erősödésére gyakorolja.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Egészség Főhírek

Biztosítás légszennyezés okozta egészségkárosodásra?

Egyre többet hallunk manapság a rossz levegőminőségről, és ahogy haladunk előre az időben, a helyzet nem hogy javulna, egyre rosszabb lesz. A nagyvárosok levegője – hazánkban főleg a téli időszakban – rendkívül egészségtelen, és a helyzet egyre csak romlik. De mit tehetünk mi? Hogyan védhetjük ki az egészségkárosodásunkat? Létezik-e egyáltalán olyan biztosítás, mely a környezeti […]

Read More
avarégetés
Egészség Környezet-egészség

Ne égesse el a lehullott leveleket, komoly légszennyezést okoz!

Beköszöntött az ősz, erre nem csak az egyre hűvösebbé váló reggelekből következtethetünk, hanem abból is, hogy egyre többször érzünk maró füstöt a családi házas, kertes övezetek környékén. Sajnos, sokan még mindig az égetést választják az őszi lomb, zöld hulladék megsemmisítésére, amivel komolyan veszélyeztetik a környéken élők egészségét. Pedig létezik szelídebb mód is az avar eltüntetésére, […]

Read More
csipkebogyós étel a szmog ellen
Egészség

Jó receptekkel a szmog ellen!

Kevesen tudják, de az étkezés kihat a tüdő és a légzőszervek állapotára is. Így egy-egy jó recepttel a téli-nyári szmog egészségkárosító hatása is mérsékelhető. A fenti állítást számos kutató megerősítette az Egyesült Államokból például a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) is hangsúlyozza ennek szerepét a légszennyezettség elleni küzdelemben. De lássuk sorra! A Kaliforniai Egyetem kutatója Dr. Tappel […]

Read More