A városi gyerekek gyakrabban szenvednek légúti problémáktól

Az Emory Egyetem orvosi karának kutatásából kiderült, hogy azok a gyermekek, akik városban vagy forgalmasabb helyeken laknak, sokkal gyakrabban szenvednek légúti problémáktól a légszennyezés miatt.

Fernando Holguin, avagy a tanulmány szerzője és a kutatás vezetője szerint eredményeik bebizonyították, hogy akár otthon, akár az iskolában, de a szennyezett levegő közelsége hosszú távon rossz hatással lehet a gyermekek légzőszerveire. Noha azt eddig is sejtettük, hogy a közlekedésből származó légszennyezés hozzájárul az asztma kialakulásához, valamint az asztmás állapot romlásához, de mindeddig kérdéses volt, hogy miként befolyásolja az ilyen környezet a tüdőtérfogatot az asztmás és nem asztmás gyerekek tekintetében.

Hipotéziseik bizonyításához a kutatók közel 200, korban egymáshoz hasonló asztmás, illetve nem asztmás gyermeket vizsgáltak 6 és 12 év között. Az adatgyűjtés több mint egy évig tartott, miközben mérték a gyermekek közelében lévő út- és forgalom sűrűségét, illetve a szennyezőanyagok mértékét is, amelyeket a sok jármű generált. A mérések során a gyermekeket több ízben is alávetették tüdőfunkció-vizsgálatnak, hogy vizsgálják légúti tüneteiket, de arra nem is számítottak, hogy eredményeik ilyen egyértelműek lesznek.

Azok a gyerekek ugyanis, akik asztmások voltak, minden esetben forgalmas, városi környezetben laktak, míg a nem asztmás lurkók vagy falusi, vagy kertvárosi környezetben élték mindennapjaik jelentős részét. Az asztmások esetében azért alakulhatott ki a probléma, mert a túlzott légszennyezettség miatt nagyon sok nitrogén-monoxidot lélegezhettek be, amitől tüdőtérfogatuk alaposan lecsökkent.

Érdekes adat, hogy amennyiben az asztmás gyerekek 50 méteren belül laktak egy forgalmas főúthoz, akkor légúti tüneteik kialakulási esélye 50 százalékkal megemelkedett. Ezek a tények a kutatók szerint félreértelmezhetetlenül bizonyítják, hogy a légszennyezettség igenis hatással van a társadalomra, de főként a fejlődő szervezetre, hiszen az elváltozás már gyerekkorban kialakul, és egész felnőttkorban meghatározza az életminőséget.

A szakemberek szerint tanulmányuk arra is rávilágíthat, hogy a jövőben épülő iskolákat ne forgalmas utak közelébe, sokkal inkább nyugodtabb, kertvárosi környezetbe rakják a gyermekek egészségének megóvása érdekében.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Egészség Főhírek

Biztosítás légszennyezés okozta egészségkárosodásra?

Egyre többet hallunk manapság a rossz levegőminőségről, és ahogy haladunk előre az időben, a helyzet nem hogy javulna, egyre rosszabb lesz. A nagyvárosok levegője – hazánkban főleg a téli időszakban – rendkívül egészségtelen, és a helyzet egyre csak romlik. De mit tehetünk mi? Hogyan védhetjük ki az egészségkárosodásunkat? Létezik-e egyáltalán olyan biztosítás, mely a környezeti […]

Read More
avarégetés
Egészség Környezet-egészség

Ne égesse el a lehullott leveleket, komoly légszennyezést okoz!

Beköszöntött az ősz, erre nem csak az egyre hűvösebbé váló reggelekből következtethetünk, hanem abból is, hogy egyre többször érzünk maró füstöt a családi házas, kertes övezetek környékén. Sajnos, sokan még mindig az égetést választják az őszi lomb, zöld hulladék megsemmisítésére, amivel komolyan veszélyeztetik a környéken élők egészségét. Pedig létezik szelídebb mód is az avar eltüntetésére, […]

Read More
csipkebogyós étel a szmog ellen
Egészség

Jó receptekkel a szmog ellen!

Kevesen tudják, de az étkezés kihat a tüdő és a légzőszervek állapotára is. Így egy-egy jó recepttel a téli-nyári szmog egészségkárosító hatása is mérsékelhető. A fenti állítást számos kutató megerősítette az Egyesült Államokból például a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) is hangsúlyozza ennek szerepét a légszennyezettség elleni küzdelemben. De lássuk sorra! A Kaliforniai Egyetem kutatója Dr. Tappel […]

Read More