Egész Európában Magyarországon a legnagyobb a légszennyezés

Megdöbbentő eredményeket hozott nyilvánosságra nemrégiben az Egészségügyi Világszervezet a magyar légszennyezettséggel kapcsolatban, akik az Európa Tanács javaslatára folyamatosan mérik a hazai szmog-helyzetet. Ebből kiderült, hogy az uniós tagországok közül Magyarország levegője a legszennyezettebb!

A Semmelweis Egyetem egyik professzora szerint a hír tökéletes magyarázattal szolgálna arra, hogy miért is halnak meg ma hazánkban másfél-kétszer többen kardiopulmonális megbetegedésekben és tüdőrákban, mint például Szlovákiában vagy Csehországban. A WHO az utóbbi hónapokban rendszeresen mérte hazánk felett a légszennyezettség mértékét, amelyek mellett rendszeresen becslésekkel is szolgálnak, illetve mérik a 10 és 2,5 mikro-grammnál kisebb szemcséjű szállópor koncentrációt is.

Főként utóbbi nagyon veszélyes és káros hatású szennyezettség tekintetében, mivel az apró szemcseméret miatt nem csak tüdőnkbe képes bejutni akadálytalanul, hanem vérkeringésünkbe is. Érdekesség, hogy hazánkban is inkább a középső és a keleti területeken a legmagasabb a légszennyezés mértéke, míg a nyugati régiókban sokkal tisztább a levegő.

Ez az állapot összefüggésben van az országban kialakuló kardipulmonális megbetegedések, így a szívinfarktus, a hörghurut vagy az asztma, illetve a tüdőrák kialakulásának gyakoriságával. A hazai levegő szennyezéséhez egyébiránt a kutatások szerint rengeteg káros anyag járul hozzá, méghozzá többnyire szilárd vagy folyékony halmazállapotúak, így füst, gőz, korom, a szél által felkevert por, pollenek, spórák és különféle égéstermékek.

A légszennyezést fokozza hazánkban a fa vagy a szén elégetése során képződő füst, a kipufogógázok, valamint az olyan másodlagos égéstermékek, mint a szulfátok vagy a nitrátok.

A hazánk levegőjében is megtalálható részecskéket egyébiránt aerodinamikai átmérőjüknek megfelelően osztályozzák, ami meghatározza azt is, hogy az adott részecske milyen mélyen képes behatolni az emberi szervezetbe. A 10 mikro-grammnál nagyobbak például a felső légutaknál mélyebbre nem tudnak behatolni, de az ennél kisebbek már akadálytalanul bejutnak a hörgők közé is.

A legveszélyesebbek azonban a 2,5 mikro-grammnál kisebb részecskék, amelyek akadálytalanul képesek eljutni a léghólyagocskákba, valamint a véráramba is, ezáltal vérrögképződést és egyéb káros hatásokat is kiválhatnak, rendkívül kedvezőtlenül befolyásolva a szív- és az érrendszeri tényezőket. Hazánkban egyébiránt már a kilencvenes években is több mint 100 különféle vizsgálat megerősítette, hogy a légszennyezés összefüggésbe hozható betegségekkel, és a korai halálozás arányát is megemeli.

Miután erre fény derült, megindultak a 10-15 éves vizsgálatok, amelyek megerősítették, hogy bizonyos esetekben az idő előtti elhalálozásért is felelőssé tehető a légszennyezés, ami főként ijesztő tény annak fényében, hogy hazánkban Európához viszonyítva átlagon felüli a szállópor-koncentráció mértéke.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Egészség Főhírek

Biztosítás légszennyezés okozta egészségkárosodásra?

Egyre többet hallunk manapság a rossz levegőminőségről, és ahogy haladunk előre az időben, a helyzet nem hogy javulna, egyre rosszabb lesz. A nagyvárosok levegője – hazánkban főleg a téli időszakban – rendkívül egészségtelen, és a helyzet egyre csak romlik. De mit tehetünk mi? Hogyan védhetjük ki az egészségkárosodásunkat? Létezik-e egyáltalán olyan biztosítás, mely a környezeti […]

Read More
avarégetés
Egészség Környezet-egészség

Ne égesse el a lehullott leveleket, komoly légszennyezést okoz!

Beköszöntött az ősz, erre nem csak az egyre hűvösebbé váló reggelekből következtethetünk, hanem abból is, hogy egyre többször érzünk maró füstöt a családi házas, kertes övezetek környékén. Sajnos, sokan még mindig az égetést választják az őszi lomb, zöld hulladék megsemmisítésére, amivel komolyan veszélyeztetik a környéken élők egészségét. Pedig létezik szelídebb mód is az avar eltüntetésére, […]

Read More
csipkebogyós étel a szmog ellen
Egészség

Jó receptekkel a szmog ellen!

Kevesen tudják, de az étkezés kihat a tüdő és a légzőszervek állapotára is. Így egy-egy jó recepttel a téli-nyári szmog egészségkárosító hatása is mérsékelhető. A fenti állítást számos kutató megerősítette az Egyesült Államokból például a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) is hangsúlyozza ennek szerepét a légszennyezettség elleni küzdelemben. De lássuk sorra! A Kaliforniai Egyetem kutatója Dr. Tappel […]

Read More